EU FLAG

Konverzační kluby v českém jazyce budou v Centrech pokračovat i o prázdninách

Pro děti i dospělé, kteří se nechtějí přestat učit česky ani o letošních prázdninách, máme dobrou zprávu: v našich Centrech budou konverzační kurzy pokračovat i v létě.

Loňský konverzační klub v Karlových Varech pořádaný pro děti od šesti do devíti let…

Jedním z Center na podporu integrace cizinců (CPIC), kde tato aktivita poběží i přes prázdniny, je to v Karlových Varech. „Konverzační klub pro děti a mládež pořádáme během prázdnin již potřetí. Jedná se o tři skupiny ve věku 6 až 9 let, 10 až 14 let a 15 až 19 let,“ přibližuje Veronika Krucká, koordinační pracovnice tamního Centra.

V součinnosti s organizací Kotec o.p.s. by měl také pro děti, které od září nastupují na základní školu, začít od července intenzivní konverzační klub v Mariánských Lázních.

Karolína Jakubek Nováková,
sociální pracovnice ve CPIC Ostrava

„Naší snahou je, aby klienti měli prostor pro procvičování komunikace v českém jazyce formou praktických konverzací z běžného života a aby se hravou formou učili nová slovíčka a jejich užití ve větách,“ shrnuje Krucká.

Konverzační klub pro malé děti se v rámci spolupráce s UNICEF bude o prázdninách konat i v Ostravě. „Klub vede slečna z Ukrajiny a děti v něm hravou formou nacvičují základní fráze, aby se dorozuměly ve škole,“ vysvětluje Karolína Jakubek Nováková, sociální pracovnice ostravského CPIC.

… a pro mládež od 16 do 19 let.

Zatímco letní kurz českého jazyka v Českých Budějovicích bude vyhrazen dětem, na detašovaném pracovišti v Písku bude určen mládeži. „Kurzy budou dvakrát v týdnu a každá lekce potrvá hodinu a půl,“ upřesňuje David Mašát, vedoucí sociálních pracovníků tamního Centra.

V Liberci plánují prázdninovou konverzaci v češtině jednou za měsíc. „Půjde o interaktivní, hravé setkání, při kterém používáme různé neformální výukové metody, jež kombinují socializační aktivity, deskové hry, konverzační cvičení a vtipnou práci s videem či zvukem,“ poznamenává Anna Beranová, sociální pracovnice tamního CPIC.

Podobnou aktivitu připravují také v Olomouci. „Pravděpodobně se bude jednat o dva intenzivní týdny dopolední výuky na konci července a začátku srpna. Mělo by jít o dvě skupinky, a to mladší děti ve věku 7 až 12 a starší ve věku 13 až 17 let,“ konstatuje Pavla Prudká, vedoucí tamního CPIC.

I pro dospělé

Konverzační kluby českého jazyka ovšem nejsou určeny pouze dětem. „V našem klubu, kterého se účastní Ukrajinci s dočasnou ochranou, se věnujeme různým tématům jako například počasí, jídlo či koníčky,“ říká Tereza Dvořáková, sociální pracovnice jihlavského Centra.

Leták na konverzační klub v češtině organizovaný CPIC Zlín.

Cílem aktivity je nejen procvičování českého jazyka, ale také vytváření prostředí vhodného pro sdílení zkušeností a navazování nových přátelství.

„Různá témata a diskuze nad nimi pomáhají účastníkům vylepšovat jazykové dovednosti a lépe se integrovat do společnosti,“ podtrhuje.

Gabriela Janoštíková,
sociální pracovnice ve CPIC Zlín

Ve CPIC Zlín, kde začal už v červnu, bude konverzační klub v češtině otevřený všem věkovým kategoriím pokračovat i přes léto.

„Je určen pro všechny, kteří se chtějí zdokonalit v konverzačních dovednostech, rozšířit si slovní zásobu a poznat nové lidi,“ podotýká Gabriela Janoštíková, sociální pracovnice tamního Centra.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Umělecké tvoření hladí na duši a pomáhá cizincům s češtinou
Učit se česky je v Centrech možné i online
Anglicky se ve CPIC lze učit hravě a vesele

Sdílet informaci