EU FLAG

Sport a hry napomáhají integraci a posilují schopnost spolupracovat s ostatními

Naše Centra pomáhají mladým cizincům spolupracovat s ostatními a integrovat se do společnosti. Slouží k tomu i sporty a hry jako turnaje ve volejbalu, bowlingu či šachách.

Volejbalového turnaje se zúčastnili Češi, Ukrajinci, Mongolové a Indonésané.

Sportovci, kteří se přihlásili na mezinárodní volejbalový turnaj pořádaný čtvrtý červnový víkend CPIC Plzeň, vytvořili šest týmů – tři složené z Ukrajinců, čtvrtý a pátý z Mongolů a Indonésanů a šestý z pracovnic samotného Centra.

„Jednalo se už o čtvrtý ročník turnaje, který po několikaleté pauze navázal na úspěšnou tradici,“ upřesnila Petra Soukupová, vedoucí plzeňského CPIC.

Vítězem klání se stal jeden z ukrajinských týmů. Ukrajinci obsadili i druhé místo, zatímco na třetí příčce se umístilo mongolské družstvo.

Sportovní klání zorganizovalo plzeňské CPIC.

„Mezinárodní sportovní akce obecně přispívají k porozumění a sblížení mezi různorodými skupinami cizinců i Čechů,“ uvedla Soukupová. „Po samotném turnaji hráči ještě využili možnosti zůstat na hřišti a sami vytvořili dva národnostně promíchané týmy, aby změřili své síly,“ dodala.

Ve CPIC Šumperk zase ke konci května proběhl – letos už čtvrtý – turnaj v bowlingu, kterého se zúčastnili hráči z řad ukrajinských uprchlíků. „Tentokrát si s teenagery zahrál i manželský pár, který přivezl své děti na tento turnaj až z Červené Vody,“ prozradila Lenka Drechslerová, koordinační pracovnice šumperského Centra.

Účastníci turnaje v bowlingu uspořádaného CPIC Šumperk.

Hra poskytla sportovcům příležitost zapomenout na všední problémy a navázat nová přátelství. „Přestože mladí žijí v jednom městě, tak až tato aktivita je svedla dohromady,“ doplnila.

Šachový turnaj pro mládež z Center

Aktivitu sice méně fyzickou, zato však náročnou mentálně, pořádá za finanční podpory UNICEF CPIC Mladá Boleslav. Jde o šachový turnaj, kterého se účastní i ukrajinská mládež z dalších Center v republice.

Šachový kvalifikační turnaj ve CPIC České Budějovice…

„Ve skutečnosti se jedná spíše o přátelské setkání mladých lidí z různých Center na podporu integrace cizinců, během kterého bude možné si zahrát si šachy. Každopádně ale dojde na vyhlášení vítězů a udělení cen,“ přiblížil Oleksandr Romashko, který má v boleslavském Centru na starost práci s ukrajinskou mládeží.

Turnaj se bude konat 20. července, už nyní ale v ostatních CPIC probíhají kvalifikační kola, jejichž vítězové pak budou zastupovat své Centrum v Mladé Boleslavi.

a jeho hrdí vítězové.

Jedna z kvalifikací se uskutečnila v půlce června ve CPIC České Budějovice. „Zúčastnilo se jí osm členů našeho Konverzačního klubu Mlaďák, kteří sehráli sedm partií,“ upřesnila Jana Zemanová, sociální pracovnice tamního Centra.

Na turnaj v Mladé Boleslavi dorazí hráči, kteří obsadili první a druhé místo, doplnila.

Chcete si do CPIC přijít zasportovat, pobavit se a poznat nové přátele? Kontaktujte Centrum ve vašem kraji ohledně aktivit, které nabízí.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Konverzační kluby v českém jazyce budou v Centrech pokračovat i o prázdninách
Prostor, kde se rodiče setkávají a navzájem motivují
Sociokulturní kurzy pomáhají s orientací ve vzdělání, zaměstnání či daních
Anglicky se ve CPIC lze učit hravě a vesele

Sdílet informaci