EU FLAG

Prostor, kde se rodiče setkávají a navzájem motivují

Centra pomáhají dětem i rodičům. Některá z nich proto pořádají aktivitu s názvem Prostor pro rodiče, kteří se při ní mohou odreagovat a vyměnit si zkušenosti.

Aktivita Prostor pro rodiče v Pardubicích

Umožnit uprchlíkům setkávat se, trávit společně volný čas, čerpat inspiraci, sdílet problémy, vzpomínky a zkušenosti a vzájemně se motivovat – to je myšlenka, která vedla tlumočnici Tetianu Antoshynu ze CPIC Příbram k iniciativě vytvořit bezpečný prostor pro navazování kontaktů.

Páteční večery nyní tamní ukrajinští rodiče tráví v Prostoru pro rodiče například arteterapií pod vedením psycholožky Vitaliny Kapustiny, přednáškami o pedagogice (specifika waldorfské pedagogiky z pohledu rodiče) anebo třeba přednáškou na téma společenského chování v Čechách a jeho specifik.

„Chystáme také přednášku o preventivních prohlídkách či setkání s psychologem na téma psychických změn v různých fázích vývoje dítěte,“ prozradila Lenka Ledvinková, koordinátorka projektu UNICEF z příbramského Centra.

Tvoření v rámci Prostoru pro rodiče v Příbrami

Aktivita se těší velkému zájmu – běžný počet účastníků je aktuálně kolem deseti –a vše napovídá tomu, že zájemců přibude. „Na přání klientů poskytujeme v době konání setkání také hlídání dětí, abychom umožnili se zapojit většímu počtu lidí,“ podotkla.

Pod vedením lékařky

Podobnou aktivitu pořádá i Centrum na podporu integrace cizinců v Pardubicích.

„(Klientům) nabízíme přednášky ke zlepšení orientace v českém prostředí, besedy s odborníky a někdy i poradenství,“ přiblížila Lenka Janošková, vedoucí pardubického Centra.

Především jde ale o to, poskytnout rodičům prostor pro sdílení jejich radostí i strastí. „Nyní máme v Centru několik rodičů dětí s různými znevýhodněními a pro ně je obzvláště důležité, že mohou otevřeně a bez zábran hovořit s dalšími rodiči v podobné situaci o všem, co je trápí nebo těší,“ dodala.

Skupinku vede lékařka, která je navíc sama matkou dítěte se specifickými potřebami. „Dubnová setkání jsme ozvláštnili nácvikem ergoterapie a seznámením se s ergoterapeutickými pomůckami, které mohou řadě dětí přinést značnou úlevu a přispět k rozvoji jejich motorických dovedností,“ vysvětlila Janošková.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Sociokulturní kurzy pomáhají s orientací ve vzdělání, zaměstnání či daních
►Anglicky se ve CPIC lze učit hravě a vesele
►Umělecké tvoření hladí na duši a pomáhá cizincům s češtinou
►Učit se česky je v Centrech možné i online

Sdílet informaci