První letošní Newsletter CPIC přináší informace o novinkách z oblasti integrace cizinců, našich aktivitách, proběhlých i plánovaných akcích a dalších zajímavostech. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu – CPIC Olomouc
1.) Aktuality
Pobyt v ČR
PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Dočasná ochrana bude prodloužena do 31. 3. 2024. Registrace k prodloužení bude probíhat elektronicky od účinnosti zákona Lex Ukrajina IV., která se předpokládá ve druhé polovině ledna do 31. března 2023. Na základě registrace budou uprchlíci vyzváni k návštěvě pracoviště OAMP k vylepení nového vízového štítku. Registrace bude podmíněna správným vyplněním adresy pobytu a adresy školy u školou povinných dětí.
Školství a výuka českého jazyka
DVOJJAZYČNÝ ASISTENT PEDAGOGA NA ŠKOLÁCH
Zástupkyně organizace META, o.p.s. představily na konferenci „S asistenty k lepší škole“ ve svém příspěvku specifika pozice dvojjazyčný asistent pedagoga, výhody zapojení těchto asistentů do vzdělávání cizojazyčných žáků a jak mohou tito asistenti pomoci ve vzdělávání a integraci žáků z Ukrajiny. Kdo je dvojjazyčný asistent pedagoga a proč ho české školství potřebuje?
Zaměstnanost
REKVALIFIKAČNÍ KURZY ČEŠTINY
Na základě potřeb trhu práce MŠMT nově akredituje rekvalifikační kurzy Český jazyk pro cizince: „Český jazyk pro cizince – základní kurz“ a „Český jazyk pro cizince – navazující kurz“. Bližší informace o akreditaci těchto kurzů (např. jejich učební plán, rozsah a další náležitosti žádosti o akreditaci) naleznete níže. Na rekvalifikaci mají nárok nejen uchazeči o zaměstnání (nezaměstnaní), ale také zájemci o zaměstnání (osoby, které mohou být zaměstnané a rekvalifikovat se při tom na jinou/vyšší kvalifikaci).
ROZŠÍŘENÍ PROGRAMU KVALIFIKOVANÝ ZAMĚSTNANEC
S účinností od 1.11.2022 je platné nové znění nařízení vlády č. 220/2019 Sb.
Do programu kvalifikovaný zaměstnanec byly zařazeny 3 nové země. Jedná se o Gruzii s roční kvótou 600 žádostí, Arménii s roční kvótou 550 žádostí a Severní Makedonii s roční kvótou 400 žádostí.
Dále došlo ke zvýšení ročních kvót (možnost podání žádostí o zaměstnaneckou kartu): Filipíny (o 300 míst; celkem 2300 míst) a u Moldavska (o 500 míst; celkem 1500 míst).
REKVALIFIKAČNÍ KURZY PRO UKRAJINKY V OBLASTI IT
Nezisková organizace Czechitas podporuje a vzdělává ženy v digitálních dovednostech s cílem nového uplatnění na trhu práce. Snaží se pomoci také ukrajinským ženám, které v důsledku války v jejich rodné zemi pobývají v ČR.
Sociální systém
KOMPLETNÍ SOUHRN NOVINEK MPSV PRO ROK 2023
Se začátkem roku 2023 vejde v platnost řada legislativních novinek z gesce MPSV, které se týkají státní sociální podpory, pomoci v hmotné nouzi nebo například důchodů. Změny se připravují také v oblasti zaměstnanosti. Klíčová bude zejména další úprava příspěvku na bydlení, zvýšení minimální mzdy nebo zefektivnění lékařské posudkové služby.
Zdravotnictví
NÁRODNÍ ÚSTAV DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ
Národní ústav duševního zdraví představil projekt Mapa psychosociální pomoci. Můžete na ní přehledně najít poskytovatele psychoterapeutické a psychiatrické pomoci v ukrajinském nebo ruském jazyce. V rámci naší podpory nabízíme psychoterapeutickou a psychiatrickou pomoc uprchlíkům a spolupráci našim ukrajinským kolegům formou následujících projektů.
Ostatní
SPOLUPRÁCE MINISTERSTVA VNITRA S UNICEF ZA ÚČELEM PODPORY UPRCHLÍKŮ Z UKRAJINY
Dne 9. prosince se Ministerstvo vnitra a UNICEF dohodly na spolupráci, která bude zaměřena na pomoc a podporu lidí, kteří byli nuceni kvůli válce na Ukrajině uprchnout do České republiky. Peníze poskytnuté UNICEF budou určeny především na posílení Center na podporu integrace cizinců a zefektivnění stávajících integračních kapacit. Podpora by se měla zaměřovat především na děti a jejich rodiny s cílem zajistit přístup k potřebným službám.
NÁRODNÍ DOTAČNÍ TITUL – CIZINCI
Ministerstvo vnitra vypisuje dotační výzvu k podání žádostí o dotace ze státního rozpočtu pro ORP v rámci integrace držitelů dočasné ochrany a ostatních cizinců legálně pobývajících na území ČR. Blíží se první kolo žádostí, které proběhne 10. února 2023. Oprávněnými žadateli jsou obce, dobrovolné svazky obcí, město nebo městská část a obvod. Cílovou skupinou jsou nejen držitelé dočasné ochrany, ale všichni cizinci legálně pobývající v ČR. Mezi podporované aktivita patří: poradenství, koordinace integračních aktivit, aktivizace cílové skupiny a přímá práce s klienty.
Kontaktní osobou za MV ČR je Mgr. Lenka Němečková
(e-mail: lenka.nemeckova@mvcr.cz).
Doporučujeme také zaslat e-mailem avízo o podání žádosti.
DOKUMENTÁRNÍ FILMY ČLOVĚKA V TÍSNI O VIETNAMSKÉ A UKRAJINSKÉ KOMUNITĚ V ČECHÁCH
Filmy vznikly s finanční podporou Evropské unie a jsou vhodné jako výukový materiál pro školy.
Česká společnost s ukrajinskými kořeny
Vietnamci v Čechách
Další užitečné odkazy
NAŠI UKRAJINCI NA FACEBOOKU
Sledujte facebookovou stránku Naši Ukrajinci. Jedná se o informační kanál určený pro cizince, kteří přicházejí do České republiky v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině. Na stránce najdete aktuální informace o právech a povinnostech osob, kterým byl udělen status dočasné ochrany.
DALŠÍ ODKAZY
2.) Informace z našeho kraje
CPIC Olomouc
KURZY ČEŠTINY
V prosinci byly otevřeny další dva kurzy českého jazyka v Prostějově. Dohromady probíhalo celkem 29 kurzů ČJ.
SOCIOKULTURNÍ KURZY
V prosinci proběhly dva SKK na téma Vánoce v ČR a téma Dočasné ochrany. V lednu jsou plánované 3 SKK:
- 9. 1. 2023 – Hledám práci – prezenční kurz v prostorách CPIC Olomouc, zaměřen na typy pracovních smluv v České republice a tvorbu životopisu, tlumočeno do ruštiny
- 23. 1. 2022 – Nostrifikace – online kurz zaměřen na proces nostrifikace – uznání dokladu o dosaženém vzdělání z jiné země původu, tlumočeno do ukrajinštiny
- 25. 1. 2022 – Život na Šumpersku – prezenční kurz organizován CPIC Šumperk, tlumočen do ukrajinštiny, zaměřen na práva a povinnosti cizinců v České republice
Adaptačně-integrační kurzy
CO JE ADAPTAČNĚ-INTEGRAČNÍ KURZ?
Adaptačně-integrační kurz je kurz, v rámci kterého budou cizinci seznámeni s právy a povinnostmi vyplývajícími z jejich pobytu na území České republiky, se základními hodnotami České republiky, s místními poměry a s kulturními zvyklostmi, které v České republice převládají. Účastníkům kurzu navíc budou poskytnuty informace o organizacích a institucích poskytujících cizincům bezplatné poradenství
NÁSLEDUJÍCÍ ADAPTAČNĚ-INTEGRAČNÍ KURZY:
- 14. 1. 2023 – AIK tlumočen do ukrajinštiny (Olomouc)
- 14. 1. 2023 – AIK tlumočen do angličtiny (Olomouc)
- 21. 1. 2023 – AIK tlumočen do ruštiny (Olomouc)
- 28. 1. 2023 – AIK tlumočen do ukrajinštiny (Prostějov)
Další informace z našeho kraje
Společně se skupinou koordinace integrace uprchlíků z Ukrajiny v Olomouckém kraji se uskutečnilo pracovní setkání vedoucích sociálních odborů a vedoucích oddělení jednotlivých pověřených obecních úřadů a obecních úřadů obcí s rozšířenou působností Olomouckého kraje na Krajském úřadě v Olomouci zacíleného na problematiku sociální práce.
MINIPLATFORMY
Dále CPIC Olomouc plánuje organizaci setkávání zastupitelů obcí s rozšířenou působností a také zastupitelů NNO působících v těchto ORP s cílem zvýšení informovanosti většinové společnosti a užší spolupráce s odbornou veřejností – tzv. miniplatformy.
OLOMOUCKÝ KRAJ SPUSTIL NOVÝ WEBOVÝ ROZCESTNÍK
Olomoucký kraj spustil nový webový rozcestník s informacemi užitečnými pro ukrajinské běžence. Web přehledně zobrazuje:
- Kde hledat nabídky bydlení nebo práce
- Jak funguje zdravotní péče u nás a co hradí zdravotní pojištění
- Kde najdete bezplatné kurzy češtiny nebo právní poradenství
- Co nabízí kraj za volnočasové aktivity pro děti i dospělé atd.
Tlumočnice Centra na podporu integrace cizinců pro Olomoucký kraj přeložila tento web do ukrajinštiny.