Prostřednictvím našeho červnového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Jihočeský kraj.
AKTUALITY
Pobyt v ČR
DOTAZY TÝKAJÍCÍ LEX UKRAJINA V.
Od 1.7.2023 začíná platit řada změn, které souvisí s pobytem ukrajinských uprchlíků v ČR. Podrobně jsme informovali v minulém newsletteru, souhrnné informace naleznete na webu:
Pokud osobám, které jsou ubytovávány přes evidenci HUMPO bezplatně uplynulo 150 dní od udělení dočasné ochrany (DO) a nespadají ani do jedné ze zranitelných skupin, 30. 6. 2023 jim končí možnost bezplatného ubytování. Tyto osoby mohou nadále setrvat, pokud s nimi uzavřete soukromoprávní (ubytovací, nájemní…) smlouvu:
NABÍDKA POMOCI PŘI HLEDÁNÍ UBYTOVÁNÍ PRO UPRCHLÍKY Z UKRAJINY
Vzhledem k měnícím se podmínkám v zákoně Lex Ukrajina V ke dni 1.7.2023 je aktuálním tématem zajištění ubytování. Webová platforma Pomáhej Ukrajině, která byla vytvořena Konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty a pod záštitou MV ČR, je centrálním místem pro nabízení a hledání pomoci týkající se ubytování a umožňuje propojovat ubytovatele s ukrajinskými uprchlíky.
POJÍZDNÁ POBOČKA STÁTNÍ MIGRAČNÍ SLUŽBY UKRAJINY
Občané Ukrajiny žijící v České republice mohou žádat o vydání nových cestovních, občanských a dalších dokladů v nové pobočce v Praze. Pobočku najdete za obchodním centrem Kotva/OS Kotva na adrese: Náměstí Republiky 656/8, 110 00, Staré Město, Praha 1.
Otevírací doba je Po–So od 9.00 do 18.00.
JAK NA TO?
Přehledně, stručně a jasně. Krátký film, který odpovídá na základní otázky „Jak si vyřídit pobytové záležitosti?“ – film můžete zhlédnout s anglickými, ruskými, španělskými, arabskými, francouzskými, mongolskými, vietnamskými a ukrajinskými titulky.
NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY OHLEDNĚ PRODLUŽOVÁNÍ DOČASNÉ OCHRANY
Na této stránce naleznete veškeré potřebné návody, jak řešit pobytové záležitosti v souvislosti s dočasnou ochranou.
MINISTERSTVO VNITRA VYDALO ČTVRTLETNÍ ZPRÁVU O MIGRACI
ZA I. ČTVRTLETÍ 2023
Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu o situaci v oblasti migrace v ČR, která obsahuje statistiky cizinců pobývajících legálně na území ČR. Data se vztahují k mezinárodní ochraně, k dočasné ochraně spojené s válečným konfliktem na Ukrajině a k informacím o počtech osob migrujících v rámci tří hlavních středomořských migračních tras do EU.
Dle dostupných dat, došlo v porovnání s rokem 2022 k poklesu cizinců na území České republiky. Za pokles může především návrat některých držitelů dočasné ochrany zpět na území Ukrajiny. Čtvrtletní zprávu o migraci naleznete k podrobnému nahlédnutí na stránkách ministerstva vnitra.
Školství a výuka českého jazyka
INTERAKTIVNÍ WEB ZAPOJMEVSECHNY.CZ
Národní pedagogický institut ČR zřídil interaktivní web Zapojmevsechny.cz, který vznikl s ambicí stát se praktickým průvodcem společným vzděláváním (inkluzí) a vlastně kvalitním a moderním vzděláváním vůbec. Usiluje o to, aby jeho obsah a funkce byly dobře přístupné, a hlavně snadno a rychle využitelné v praxi.
POČTY UKRAJINSKÝCH DĚTÍ V ČESKÝCH ŠKOLÁCH SE TÉMĚŘ NEZMĚNILY.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy uskutečnilo v průběhu měsíce dubna další šetření ke stavu ukrajinských dětí a žáků v českém vzdělávacím systému. Školy podle nových informací vykázaly k 31. březnu 2023 celkem 51 281 dětí a žáků – uprchlíků z Ukrajiny. Při srovnání s jejich počty k 30. září 2022 tedy došlo k nárůstu o 996 dětí a žáků z Ukrajiny. Zaměstnanců z řad Ukrajinců s vízem dočasné ochrany je ve školách aktuálně 2 090, z toho zhruba polovina vykonává práci učitelek a učitelů či ostatních pedagogických pracovníků.
INFORMAČNÍ ONLINE SETKÁNÍ PRO UKRAJINSKÉ ASISTENTY/ASISTENTKY PEDAGOGA NA ZŠ V ČR
Ukrajinští asistenti pedagoga se mohou přihlásit na informační online setkání, kde mohou rozšířit své dovednosti v práci s dvojjazyčnými žáky z Ukrajiny. Na webináři se asistenti a asistentky dozví praktické tipy do výuky a proběhne i sdílení zkušeností jiných ukrajinských asistentek pedagoga. Při zájmu o webinář je nutné se přihlásit pomocí odkazu níže do 9. června. Setkání bude tlumočeno do ukrajinštiny a češtiny. Informační setkání je ZDARMA.
PŘÍSPĚVEK NA PRÁZDNINOVÉ AKCE A ŠKOLY V PŘÍRODĚ PRO DĚTI Z UKRAJINY
Česká rada dětí a mládeže spouští v rámci projektu Darujeme kroužky dětem nový příspěvek pro ukrajinské rodiny Prázdninové akce + školy v přírodě pro UA (2022/2023). Příspěvek je zaměřen na podporu organizovaných prázdninových akcí a škol v přírodě. Výše příspěvku je 1000 Kč a je z něj možné hradit účastnické poplatky na letní tábory, příměstské tábory, sportovní soustředění, školy v přírodě a školní výlety. Jako poskytovatelé aktivit se mohou zapojit tradiční poskytovatelé volnočasových aktivit, anebo v případě škol v přírodě i mateřské, základní a střední školy. O příspěvek je možné žádat od 12. 4. do 15. 6. 2023. Celkem bude rozděleno 500 tis. Kč. Příspěvek mohou obdržet rodiny ukrajinských uprchlíků s dětmi ve věku 3–18 let, které pobývají v ČR na základě „Víza za účelem strpění“ či „Víza za účelem dočasné ochrany“.
Prázdninové akce:
ZVLÁŠTNÍ ZÁPISY DO MŠ A ZŠ
Měsíce červen a červenec jsou určeny pro zvláštní zápisy do mateřských a základních škol pro ukrajinské děti s dočasnou ochranou nebo dětem, kterým bylo uděleno vízum k pobytu nad
90 dnů za účelem strpění pobytu na území ČR. Zvláštní zápis se nevztahuje na ostatní osoby s cizí státní příslušností (včetně ukrajinské), pro něž je určen jednotný zápis. Termín zvláštního zápisu probíhá v rozmezí dní od 1.6. – 15.7.2023. Ředitel školy není povinen vyhlásit zvláštní zápis.
PORTÁL PODPORY PEDAGOGICKÝCH PRACOVNÍKŮ VZDĚLÁVAJÍCÍCH DĚTI/ŽÁKY CIZINCE
Aktuality, praktické tipy i konkrétní pomoc při práci s dětmi cizinci v českých školách.
NÁRODNÍ PEDAGOGICKÝ INSTITUT
NPI nabízí bezplatné tlumočnické a překladatelské služby pro MŠ, ZŠ, SŠ, PPP a SPC, a to prakticky do všech cizích jazyků. V případě zájmu o tlumočnické či překladatelské služby se obracejte na krajského koordinátora.
NPI nadále disponuje možností ve spolupráci s MŠMT a MV zajistit školám tzv. adaptační koordinátory, tj. zaměstnance školy, který poskytuje dítěti/žáku cizinci podporu při jeho adaptaci na nové kulturní prostředí a odlišné životní podmínky po dobu prvních 4 týdnů.
V případě zájmu o adaptačního koordinátora se obracejte na krajského koordinátora.
Zaměstnanost
PROGRAM DO TOHO! JAKO START PODNIKÁNÍ PRO UKRAJINSKÉ UPRCHLÍKY V ČESKÉ REPUBLICE
Mentoringový program DoToho! pomáhá podnikatelům v Česku najít motivaci v podnikání. Firma svůj projekt rozšířila o pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, kteří by ve svém podnikání chtěli pokračovat právě v České republice. Program běží kontinuálně, tudíž registraci lze učinit kdykoliv. Navíc jsou veškeré služby poskytnuty zdarma.
ORGANIZACE SLOVO 21 PROVOZUJE WEB REFUGEE INFO CZECHIA
Najdete zde informace o legálním pobytu v ČR, jak najít práci, jak začít podnikat, informace o vzdělávání (nejen pro děti), kam se obrátit pro pomoc a radu a přehled služeb, které lze bezplatně používat pro zorientování se v České republice. Stránky jsou v češtině, angličtině, ukrajinštině a ruštině.
BEZPEČNÁ PRÁCE
Užitečné informační materiály týkající se práce v ČR:
Informace pro pracující Ukrajince
Informace pro zaměstnavatele:
Sociální práce
MPSV ROZESÍLÁ E-MAILY O ZMĚNÁCH V HUMANITÁRNÍ DÁVCE
Ministerstvo práce a sociální věcí se rozhodlo ukrajinské uprchlíky informovat formou rozesílání e-mailu, který upozorňuje na chystané změny v zákoně o humanitární dávce. Obsah e-mailu také obsahuje užitečný odkaz na webové stránky MPSV popisující výše dávek, náklady na bydlení, či definici pojmu ,,zranitelná osoba,,. Vše v ukrajinském jazyce.
HUMANITÁRNÍ DÁVKA ZOHLEDNÍ ZRANITELNÉ OSOBY
Humanitární dávka (HuD) bude nově pojata jako příspěvek na životní potřeby a zároveň příspěvek na bydlení. Zohledňovat se budou veškeré příjmy a případné úspory. Podobně jako obdobné dávky pro české občany se bude odvíjet od životního a existenčního minima. Zranitelné osoby budou mít dávku vyšší. Zranitelnost je potřeba včas doložit, aby čerpání dávky probíhalo ve výši, která jedinci náleží.
NOSTRIFIKACE PRO SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ ÚČELY
Pro posuzování nároku na dávky státní sociální podpory a pro účely nemocenského pojištění, zdravotního pojištění, důchodového pojištění případně i jako jeden z dokladů o nezaopatřenosti dítěte, se provádí tzv. ,,uznávání studia na zahraničních středních nebo vysokých školách pro sociální a zdravotní účely“.
Posuzování zahraničního středoškolského studia pro zdravotní a sociální účely
Posouzení studia na zahraničních vysokých školách pro zdravotní, sociální, důchodové a daňové účely
FINANČNÍ POMOC PO PORODU PRO UKRAJINSKÉ RODIČE V ZAHRANIČÍ
Rodiče, kterým se narodilo dítě dočasně mimo Ukrajinu, mohou nově požádat o finanční pomoc vzdáleně. K osobnímu oslovení úřadu, již není nutná fyzická přítomnost na Ukrajině. Termín pro podání žádosti o pomoc je 12 měsíců po narození dítěte.
Zdravotnictví
AKUTNÍ OŠĚTŘENÍ PRO UPRCHLÍKY Z UKRAJINY, KTEŘÍ ZATÍM NEMAJÍ PLATNÉ POJIŠTĚNÍ
Na webových stránkách Lékaři pro Ukrajinu lze vyhledat ve svém kraji lékařskou pomoc v případě, že je zapotřebí akutního ošetření – pro dospělé i děti. A to i v případě neplatného zdravotního pojištění.
PSYCHOLOGICKÉ KONZULTACE ZDARMA PRO LIDI POSTIŽENÉ VÁLKOU NA UKRAJINĚ
Nezisková organizace Dělám, co můžu spustila nový portál pro snadné vyhledávání terapeuta. Poskytnutí terapie je zdarma a mohou ji využít uprchlíci z Ukrajiny v ČR i mimo ČR v rámci online terapií, či lidé v ČR, kteří mají příbuzné na Ukrajině.
PSYCHOLOGICKÁ POMOC
Na webových stránkách MV ČR naleznete podrobný rozcestník s užitečnými odkazy a kontakty na organizace a instituce poskytující psychologickou pomoc nejen ukrajinským uprchlíkům. Stránka je dostupná také v ukrajinské jazykové mutaci.
POSTUP V PŘÍPADĚ NEDOSTUPNÉ ZDRAVOTNÍ PÉČE
Zajistit dostupnost péče pojištěncům je úkolem zdravotní pojišťovny. Nedaří-li se najít vhodného lékaře, lze se pomocí tohoto formuláře obrátit na konkrétní pojišťovnu.
Ostatní
EVROPSKÝ SYSTÉM PRO CESTOVNÍ POVOLENÍ A INFORMACE – ETIAS
Občané třetích zemí, kteří jsou při krátkodobých cestách (90 dnů) do schengenského prostoru osvobozeni od vízové povinnosti budou do budoucna povinni opatřit si cestovní povolení v systému ETIAS. Předpokládaný termín implementace je stanoven na rok 2024.
PROGRAM TZV. RETROSTIPENDIÍ ORGANIZACE ČLOVĚK V TÍSNI
Člověk v tísni v rámci programu SOS Ukrajina pro Česko nabízí tzv. retrostipendia, kariérní a vzdělávací poradenství, doučování, výuku češtiny v konverzačních klubech nebo volnočasové aktivity.
Další užitečné odkazy
TÍSŇOVÁ LINKA PRO PŘÍPADY POHŘEŠOVANÝCH DĚTÍ
ČESKÉ A UKRAJINSKÉ LIDOVÉ POHÁDKY
O aktivitách Center za uplynulý rok se dočtete v naší Zprávě o činnosti Center na podporu integrace cizinců za rok 2022. Najdete zde nejen popis našich aktivit, strukturu a příklady dobré praxe, ale i statistická data a údaje.
INFORMACE Z NAŠEHO KRAJE
CPIC JIHOČESKÝ KRAJ
Co se u nás dělo?
CPIC ČESKÉ BUDĚJOVICE
Naše poskytované služby pro klienty jsme rozšířili o psychosociální poradenství, které mohou klienti využívat, po předchozím objednání předem, každou středu v čase od 12:00 do 17:00 hodin a o komunitní klub pro ženy a dívky, který se těší opravdu velkému zájmu z řad ukrajinských žen a dívek. Klub, který probíhá každou středu 19:00-20:00 a neděli 14:00-17:00 nabízí prostor pro společné trávení volného času, poznávání české kultury a zvyků, sdílení informací a zkušeností, prostor pro výlety a společné aktivity (háčkování, malování, tanec, pořádání tradičních svátků). V budoucnu nabídne tento klub také možnost společné relaxace a cvičení (např. jógu, masáže, aromaterapii).
V našem Centru i nadále probíhají kurzy českého jazyka základní a intenzivní úrovně, které jsme nově rozšířili také o specializovaný dětský kurz. Pravidelně také zajišťujeme základní kurzy českého jazyka, ve vybraných městech, v rámci celého Jihočeského kraje. Informace o aktuálně probíhajících kurzech naleznete na našich webových stránkách CPIC pro Jihočeský kraj.
DETAŠOVANÉ PRACOVIŠTĚ CPIC PÍSEK
Z důvodu vysokého zájmu o základní kurz českého jazyka jsme rozšířili výuku nedělního kurzu v Písku, který bude nyní probíhat v čase od 11:30-13:00 a 13:00-14:30.
Nově jsme také, koncem měsíce května, zahájili základní kurz českého jazyka v Blatné, který bude probíhat každé úterý v čase od 15:00 do 16:30 hodin na adrese Komunitního centra aktivního života, Dvořákova 661.
Velmi náš těší opravdu velký zájem, z řad ukrajinských maminek a dětí, o komunitní klub, který probíhá na adrese našeho pracoviště každou středu v čase od 16:00 do 18:00 hodin. Aktivity tohoto klubu plánujeme tak, aby byly pro maminky i děti přínosem, obohatily je, mohly rozvíjet svou fantazii a konverzaci v českém jazyce. Společně jsme navštívili dětská hřiště, rozhledny, muzea a ke Dni matek vyráběli přání maminkám. Do našeho klubu se může připojit kdokoliv z řad cizinců – rodičů a dětí, který chce smysluplně trávit svůj volný čas.
Detašované pracoviště také pravidelně nabízí klientům možnost využít psychosociální poradenství, a to každé pondělí v čase od 12:00 do 17:00 hodin. I nadále zde probíhá intenzivní odborné sociální poradenství, ambulantně v pondělí 12:00-17:00 a středu 8:00-12:00. V úterý a čtvrtek se pracovnice soustředí na terénní činnost a poradenství klientům přímo v terénu. Po předchozí domluvě je možné zajistit klientům i doprovod s tlumočníkem.
Již pravidelně se naše pracovnice také účastní setkání neziskových organizací a poskytovatelů sociálních služeb na Písecku „KoKo“, které pořádá MěÚ Písek – odbor sociálních věcí.
KONTAKTNÍ PRACOVIŠTĚ V JINDŘICHOVĚ HRADCI
Naši klienti mohou na adrese tohoto kontaktního místa, Pravdova 837, navštěvovat základní kurz českého jazyka, který zde probíhá každé pondělí v čase od 15:00 do 16:30 hodin. Z úvodních lekcí tohoto kurzu máme velmi dobré zpětné vazby z řad klientů i lektorky. O kurz je opravdu velký zájem, pro klienty je výuka velmi přínosná a aktivně se do ní zapojují.
V pravidelných časech, a to každé pondělí 12:00-17:00 a středa 8:00-12:00 zajišťujeme na tomto pracovišti nejen odborné sociální poradenství, ale i doprovody (např. k lékaři či na úřad), po předchozí domluvě je k dispozici i tlumočník.
Do budoucna jsme připraveni reagovat na poptávku ohledně dětského klubu zaměřeného zejména na děti předškolního věku.
ADAPTAČNĚ-INTEGRAČNÍ KURZY
V našem Centru pravidelně pořádáme veřejné adaptačně-integrační kurzy pro cizince a opakovaně zajišťujeme i neveřejné firemní kurzy, které po vzájemné dohodě probíhají v různých společnostech v rámci Jihočeského kraje.
Pro vybrané skupiny cizinců jsou tyto kurzy povinné, cizinci si mohou vybrat z 9 jazykových mutací do kterých jsou tyto kurzy tlumočeny. Výjimkou nejsou ani kurzy v raritních jazykových mutacích (japonština, thajština).
Na měsíc červen jsou již vypsány tyto kurzy:
3.6.2023 veřejný kurz v CPIC s tlumočením do japonštiny
10.6.2023 veřejný kurz v CPIC s tlumočením do angličtiny
V současné době probíhá registrace cizinců na tyto kurzy. Všichni cizinci, kteří mají ohledně registrace, úhrady platby nebo přihlášení na kurz jakékoliv dotazy, mohou využít pomoci našich koordinátorů adaptačně-integračních kurzů.
Přehled našich plánů na měsíc ČERVEN:
PLATFORMY:
V těchto dnech probíhají intenzivní přípravy na platformy, které proběhnou v průběhu měsíce června na našich pracovištích CPIC v Českých Budějovicích a Písku. V rámci navázání spolupráce s organizacemi a institucemi v Jihočeském regionu bychom rádi v našich centrech přivítali jednotlivé zástupce těchto organizací a zároveň měli možnost si předat informace lokálního charakteru a nasdílet zkušenosti z oblasti integrace cizinců.
SOCIOKULTURNÍ KURZY
CPIC Písek pořádá ve čtvrtek 1.6.2023 v čase od 15:30 do 19:00 hodin sociokulturní akci na téma „Dětský den s integračním centrem“. Děti a jejich rodiče se mohou těšit na naučnou procházku na kopec Živec, na které bude pro děti připravena řada her, dovednostních soutěží o ceny a dalších aktivit.
V CPIC České Budějovice proběhne ve středu 7.6.2023 sociokurz na téma „První pomoc v rodině“. Kurz je určen zejména pro cizince, kteří se chtějí naučit, jak poskytnout správně první pomoc, tímto kurzem všechny zájemce provede lektorka s mnohaletými zkušenostmi na záchranné službě.
V pondělí 19.6.2023 v čase od 16:00 do 18:00 hodin pořádá CPIC Písek sociokurz na téma „Bytová problematika“, kterým reagujeme na rostoucí počet dotazů spojených s tímto tématem. Kurz bude zaměřen mimo jiné i na pronájmy bytů a poplatky spojené s bydlením. Tématem budou také změny související s LEX Ukrajinou V, které mají přímý dopad na klienty.
V CPIC České Budějovice ve středu 28.6.2023 v čase od 15:00 do 18:00 hodin proběhne sociokurz na téma „Poznejte České Budějovice jinak“. Kurz je určen pro cizince, kteří se chtějí zajímavou formou dozvědět informace o historii, pamětihodnostech, možnostech kulturního vyžití a volnočasových aktivitách v Českých Budějovicích.
V rámci navázání spolupráce s hlavními organizacemi, institucemi a zaměstnavateli Jihočeského kraje plánujeme, další sociokurzy, na různá témata, přímo v prostorech jednotlivých organizací (např. Městských knihoven) či velkých zaměstnavatelů regionu (Robert Bosch s.r.o.).
DĚNÍ V JINÝCH ORGANIZACÍCH:
Městská knihovna Tábor pořádá 3.6.2023 v čase od 15:00 do 17:00 hodin akci „Čteme s dětmi v ukrajinštině“. Akce je určena zejména pro ukrajinské děti a jejich rodiče. Více informací k této akci naleznete zde: Читаємо pазом з дітьми / Čteme s dětmi v ukrajinštině (knihovnatabor.cz)
Poradna pro cizince a migranty v Českých Budějovicích pořádá 20.6.2023 multikulturní festival jihočeských cizinců s názvem „Kousek Ze/mě“. Poznejte cizince, kteří žijí na jihu Čech a jejich zvyky, přijďte ochutnat jejich speciality … Více informací k festivalu naleznete zde: https://www.facebook.com/events/1253250045583787
Pro nejmenší děti pořádá Městská knihovna Tábor 26.6.2023 od 9:30 hodin akci s názvem „Lojzík“. Akce je určena dětem od jednoho do tří let věku a jejich rodičům. Více informací k této akci naleznete zde: Knihovna pomáhá / Бібліотека допомагає (knihovnatabor.cz)