Prostřednictvím našeho dubnového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Kutná Hora
1.) Aktuality
Pobyt v ČR
ZMĚNA STRUKTURY KACPU
Od 1. 4. 2023 přechází koordinace aktivit Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině (KACPU) pod Ministerstvo vnitra. KACPU budou i nadále fungovat ve všech krajích ČR
a nadále zde bude probíhat poskytování asistence při podání žádostí o dočasnou ochranu, nebo asistence při zajišťování ubytování v případech, kdy osoby prchající před válkou nebudou mít zajištěné ubytování vlastní. Jednotlivá KACPU budou fungovat vždy minimálně v pondělí, středu a pátek v úředních hodinách.
Dále budou nově vybraná místa v Praze, v Brně a v Ostravě poskytovat krátkodobé přístřeší. Tuto možnost mohou využít osoby, které čekají na udělení dočasné ochrany a nemají zajištěno vlastní ubytování nebo osoby, které čekají na otevření KACPU v úředních dnech. KACPU Praha s ohledem na nedostatek kapacit asistenci se zajištěním ubytování neposkytuje.
ONLINE REGISTRACE K PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY SKONČILA 31. 3. 2023
Kdo registraci neučinil, tomu dočasná ochrana zanikla. Dočasná ochrana zanikne i v případě, že registrace provedena byla, ale následně se jedinec osobně nedostaví na pracoviště Ministerstva vnitra do 30. 9. 2023. V takových případech je potřeba o její udělení žádat znovu.
INFORMACE K LEX UKRAJINA V.
Od 1. 4. 2023 se v rámci novely představí změna ve vyplácení humanitárních dávek a také se spustí evidence bytů. Výše humanitární dávky bude odpovídat částkám životního minima po dobu 150 dnů od udělení dočasné ochrany. Pro výpočet humanitární dávky se budou započítávat také náklady na bydlení a zohledňovat se i další příjmy. Po uplynutí 150 dní od udělení dočasné ochrany se humanitární dávka poníží, či zcela zanikne, a současně s tím zaniká i státem hrazené ubytování. Výjimku budou mít osoby se statusem zranitelné.
OVĚŘENÍ PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Nástroj pro on-line ověření prodloužení dočasné ochrany, jehož pomocí si mohou české úřady, zdravotní pojišťovny nebo zaměstnavatelé ověřit, zda má dotyčný ukrajinský uprchlík dočasnou ochranu stále platnou/prodlouženou. Do vyhledávacího okna je nutné zadat číslo jednací OAMP a datum narození cizince.
Školství a výuka českého jazyka
TZV. ZVLÁŠTNÍ ZÁPIS DĚTÍ DO MATEŘSKÝCH A ZÁKLADNÍCH ŠKOL VE ŠKOLNÍM ROCE 2022/2023
Zvláštní zápis je určen pouze dětem a žákům, na které se vztahuje dočasná ochrana v souvislosti s válkou na Ukrajině. Pravidla zvláštního zápisu platí pro všechny školy.
E-LEARNINGOVÉ KURZY ČEŠTINY A INTEGRACE DĚTÍ
Nevládní nezisková organizace META, si připravila e-learningové kurzy češtiny pro děti, studenty i dospělé. Nabízí možnost si český jazyk zdarma procvičovat a dotknout se tak několika témat vhodných pro každodenní život.
MŠMT SE ZAPOJILO DO KAMPANĚ PRO UKRAJINSKÉ TEENAGERY
Usnadnit integraci ukrajinských uprchlíků ve věku 15-19 let v České republice má za cíl kampaň „Život je teď“, kterou připravila nezisková organizace META ve spolupráci s MŠMT a UNICEF.
MULTIKULTURNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY „BEDÝNKY PŘÍBĚHŮ“ A METODICKÁ PODPORA V OBLASTI MULTIKULTURNÍ VÝCHOVY
Organizace InBáze, z.s. nabízí v rámci projektu iKAP realizaci multikulturních vzdělávacích programů pro mateřské a základní školy „Bedýnky příběhů“, zaměřených na Polsko, Rusko, Slovensko, Ukrajinu nebo Vietnam. Programy se skládají z dvojjazyčného vyprávění pohádky dané země, povídání o tradicích a kultuře a výtvarného workshopu. Rozsah je 90 minut, dva lektoři (z nichž jeden vždy pochází z dané země).
Více informací naleznete zde:
STIPENDIJNÍ PROGRAM PRO UKRAJINSKÉ STUDENTY A STUDENTKY
Obecně prospěšná společnost Člověk v tísni v září spustila stipendijní program pro ukrajinské studenty a studentky. Cílem programu je umožnit studentům dokončit středoškolské vzdělání i přes nepříznivou finanční či sociální situaci. Žadatelé mohou být do programu přijati, pokud alespoň jeden z rodičů má jen základní vzdělání, nebo rodiče žadatele nemohou ve studiu podporovat nebo mu hrozí předčasné ukončení vzdělání. Výše stipendia je 1000 Kč, při výborném prospěchu až 1500 Kč za měsíc.
Zaměstnanost
NOVÁ POVINNOST ZAMĚSTNAVATELŮ PŘIHLAŠOVAT OD 1. 4. 2023 ZAMĚSTNANCE S DOČASNOU OCHRANOU I V NEPOJIŠTĚNÝCH ČINNOSTECH
Právnická nebo fyzická osoba jako zaměstnavatel bude povinna nahlásit nástup každého zaměstnance s dočasnou ochranou v pracovním poměru nebo činného na základě dohody o pracovní činnosti, jehož zaměstnání je zaměstnáním malého rozsahu podle zákona o nemocenském pojištění, nebo zaměstnance s dočasnou ochranou činného na základě dohody o provedení práce. Oznámení o nástupu do zaměstnání se bude podávat bez ohledu na to, zda vznikla účast na nemocenském pojištění – evidovány tedy budou i dosud nepojištěné osoby. Zaměstnavateli, který by zaměstnával pouze výše uvedené zaměstnance s dočasnou ochranou, u kterých se dosud nástup do zaměstnání nehlásil a který díky tomu zatím nemusel sám být přihlášen u ČSSZ v registru zaměstnavatelů, nově tato povinnost vznikne.
TRŽIŠTĚ PRACOVNÍCH PŘÍLEŽITOSTÍ PRO ZAMĚSTNANCE Z UKRAJINY
Nabídky od státem prověřených zaměstnavatelů z celé České republiky
Sociální systém
BEZPLATNÁ LINKA SOCIÁLNÍ ASISTENCE
Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Modrou linkou a Oblastním spolkem Českého červeného kříže Prahy 1, nabízejí call centrum sociální asistence. Operátoři jsou schopni zodpovědět dotazy ohledně zaměstnanosti, sociální péče a prevence, ochrany dětí, začleňování do vzdělání, aj. Tato linka je určena pro všechny, kterých se dotkla válka na Ukrajině, je dostupná bezplatně, a to hned v pěti jazycích; v češtině, ukrajinštině, ruštině, romštině a maďarštině.
SMLOUVA O SOCIÁLNÍM ZABEZPEČNÍ MEZI ČESKOU REPUBLIKOU A MONGOLSKEM
Dne 1. 3. 2023 vstoupila v platnost Smlouva o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Mongolskem, podepsána dne 20. 5. 2019. Tato smlouva upravuje nároky z důchodového pojištění a posuzování příslušnosti k právním předpisům (příslušnost k pojištění).
NOVÁ PUBLIKACE: JAK POMÁHAT A ROZUMĚT?
Cílem publikace je podpořit vzájemné porozumění mezi uprchlíky, úředníky, pracovníky v sociálních službách, učiteli, dobrovolníky a ubytovávajícími. Publikace vychází s podporou MVČR.
„TRAUMA BALÍČEK“ PRO DĚTI, RODIČE I ODBORNÍKY
Centrum LOCIKA, které se specializuje na pomoc dětem zažívajícím násilí v rodinách, vytvořilo tzv. traumabalíček v českém, ukrajinském a nyní i anglickém jazyce. Jedná se o soubor infografik sloužící jako první pomocí při setkání s traumatem a jsou určené pro děti, rodiče, ale i odborníky.
Zdravotnictví
PRODLOUŽENÍ ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ
Při prodloužení dočasné ochrany, je potřeba prodloužit i zdravotní pojištění u té zdravotní pojišťovny, u které bylo zřízeno. Název pojišťovny je uveden na dokladu o pojištění.
INFOLINKA KE ZDRAVOTNICKÉ PÉČI PRO OBČANY UKRAJINY
S dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny se obraťte na infolinku +420226201221 – volba č. 2, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.
PODPORA UKRAJINSKÝCH ZDRAVOTNÍKŮ
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Dětským fondem OSN (UNICEF), Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a Národním centrem ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů úspěšně realizuje kurzy a jiné asistenční služby zdravotníkům z řad ukrajinských uprchlíků s cílem jejich zapojení do českého zdravotnického systému.
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví:
Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů:
Souhrnné informace zde:
FALEŠNÉ WEBY SE VYDÁVAJÍ ZA STRÁNKY ČSSZ
Česká správa sociálního zabezpečení varuje před podvodnými stránkami, které jejím jménem vyzývají klienty, nejčastěji formou SMS, k návštěvě podvodných webů. Nejedná se však o oficiální stránky ČSSZ, ale o podvod se záměrem vylákat z lidí citlivé údaje o bankovních účtech.
PROGRAM PODPORY PRIMÁRNÍ PÉČE V ČR
Hlavním cílem projektu s vybranými nemocnicemi a Sdružením praktických lékařů pro děti a dorost (SPLDD ČR) je posílení kapacit ordinací v poskytování kvalitní zdravotní péče pro děti a dorost. Projekt počítá s navýšením kapacit u desítek ordinací pro děti a dorost napříč Českou republikou i otevřením nových ordinací v rámci nemocnic. Díky společnému projektu dojde mj. k navýšení kapacit ordinací praktických lékařů pro děti a dorost až o 12 tisíc ukrajinských i českých dětí. Dětský fond OSN (UNICEF) pro projekt zajišťuje finanční i technickou podporu.
POMOC PRO OBČANY UKRAJINY A JEJICH RODINY
Informace se týká pomoci občanům Ukrajiny, kteří v ČR dlouhodobě žijí a pracují a jejichž rodinní příslušníci přicházejí v důsledku válečného konfliktu do České republiky. ČSSZ rekapituluje základní informace o systému nemocenského pojištění v ČR a dávkách, které se z něj mohou za určitých podmínek poskytovat.
PODPORA UKRAJINSKÝCH ZDRAVOTNÍKŮ
Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů nabízí informativní pomoc a podporu odborného a jazykového vzdělávání cizinců prostřednictvím Kontaktního centra – cizinci. Stěžejní role Národního centra spočívá především v provázení ukrajinských zdravotníků s nelékařskými profesemi na cestě k získání uznání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání na území České republiky.
PROJEKT UMÍME PEČOVAT
Projekt vznikl v reakci na válečný konflikt na Ukrajině v týmu dobrovolníků, kteří v různých kapacitách mají osobní zkušenosti s poskytováním zdravotních služeb a systémem zdravotnictví. Na webových stránkách lze nalézt rady, co všechno je nutné si od příjezdu do ČR až po hledání zaměstnání vyřídit, a na koho se během tohoto procesu lze obrátit, tak i konkrétní nabídky práce v oboru zdravotnictví.
Ostatní
POSKYTOVÁNÍ HUMANITÁRNÍ POMOCI NA/PRO UKRAJINU PŘES POLSKÉ ÚZEMÍ
Níže uvádíme souhrnnou informaci/návod k realizace humanitární pomoci pro Ukrajinu.
DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY:
___________________________________________________________________________________________
2.) Informace z našeho kraje
CPIC KUTNÁ HORA
Co se u nás dělo v březnu?
18. 3. 2023 se konal veřejný adaptačně-integrační kurz, který byl tlumočen do mongolštiny.
22. 3. 2023 jsme uspořádali sociokulturní kurz/workshop s velikonoční tématikou. Povídali jsme si o velikonočních zvycích a symbolech jara, vyrobili jsme společně velikonoční dekorace, ozdobili kraslice a ochutnali tradiční velikonoční pečivo.



Co plánujeme na duben?
3. 4. 2023 společně s knihovnou F. V. Lorence realizujeme akci Velikonoce ve Vrdech.
4. 4. 2023 od 10:00 se ve CPIC Kutná Hora uskuteční setkání Regionální platformy se zástupci Policie ČR, OAMP, městských samospráv, úřadů práce, pojišťovny VZP a dalších hostů.
- Informace o změnách výplaty humanitární dávky a příspěvku pro solidární domácnosti
- Přechod koordinace KACU pod MV od 1. 4. 2023
- Aktuální informace o činnosti Centra v souvislosti s projektem UNICEF
Pokud máte zájem se tohoto (či některého z dalších) setkání zúčastnit, prosím, kontaktujte nás na email: mjindrova@suz.cz.
20. 4. 2023 od 13:00 nabízíme online školení pro instituce a organizace ohledně změn spojených s novelou zákona LEX Ukrajina V.
Probíhají pravidelné prezenční pondělní konverzační kluby (15:30 – 16:30) s kolegyní Alenou, která má vždy připraveno zajímavé téma k diskuzi.
Nově jsme konverzační kluby začali realizovat i v online podobě, a to každý čtvrtek od 17:00.



Nadále organizujeme kurzy českého jazyka, přehled otevřených (nebo aktuálně vypsaných) kurzů ČJ naleznete na našich webových stránkách.
Z finančních prostředků UNICEF budeme v rámci podpory NNO od 1. 4. 2023 realizovat tyto aktivity:
- Infopoint a konverzační klub (NZDM Archa KH, Dítě a kůň, z.s.)
- Rozvojové aktivity pro děti (NZDM Archa KH)
- Komunitní klub pro UKR děti (Centrum Maják, Oblastní charita Kutná Hora)
Sociokulturní kurzy
5. 4. 2023 od 16:00 – Zápisy dětí do MŠ a ZŠ, tlumočeno do ukrajinštiny
19.4. 2023 od 16:00 online – Změny spojené s novelou zákona LEX Ukrajina V pro držitele dočasné ochrany, tlumočeno do ukrajinštiny


Adaptačně-integrační kurzy (AIK)
2.4. 2023 9:00 – 13:00 v Kutné Hoře, tlumočeno do ukrajinštiny
Psychologická pomoc
Každé úterý od 8:00 – 15:00 je v Centru přítomna ukrajinsky mluvící psycholožka, pro zajištění termínu konzultace nás můžete kontaktovat na: ickutnahora@suz.cz


Tlumočení
V rámci odborného sociálního poradenství nabízíme možnost využít tlumočníky/tlumočnice do mongolštiny, ukrajinštiny, angličtiny. Po dohodě můžeme zajistit i tlumočení v institucích, u lékaře, apod.
Vždy v pondělí a středu od 12:00 do 18:00 jsou v Centru přítomni tlumočníci do ukrajinského jazyka.
17. 4. 2023 od 15:00 do 18:00 bude k dispozici tlumočnice do mongolského jazyka.



