Prostřednictvím Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Příbram.
AKTUALITY
Pobyt v ČR
ZMĚNY V POSKYTOVÁNÍ HUMANITÁRNÍHO UBYTOVÁNÍ
Od 1. 9. 2024 bude státní humanitární ubytování poskytováno nejvýše na dobu 90 dní od udělení první dočasné ochrany. Změna se týká i zranitelných osob. Po uplynutí této doby je nutné si zajistit vlastní ubytování.
PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY PO VYPRŠENÍ TERMÍNU ONLINE REGISTRACE
Dočasná ochrana (DO) uprchlíků, kteří se včas nezaregistrovali k jejímu prodloužení, je platná pouze do 31. 3. 2024. Poté si lze o ni požádat znovu na jednom z pracovišť KACPU. V tomto případě dojde stejně jako při první žádosti k novému posouzení důvodů pro udělení DO.
KRÁTKODOBÉ PŘÍSTŘEŠÍ UŽ POUZE V OSTRAVĚ
Uprchlíci z Ukrajiny mohou od 1. 4. 2024 využívat krátkodobého přístřeší už pouze na KACPU v Ostravě. Mechanismus krátkodobého přístřeší je určen těm, kteří po příjezdu do České republiky čekají na rozhodnutí o udělení dočasné ochrany či na otevření KACPU a nemají vlastní ubytování.
Školství a výuka českého jazyka
ZÁPISY DO MATEŘSKÝCH ŠKOL NA ROK 2024/2025
V letošním roce už se nebudou konat tzv. zvláštní zápisy pro děti s cizí státní příslušností s dočasnou ochranou. Zápisy do školek na rok 2024/2025 budou probíhat standardním způsobem a ve standardních termínech pro všechny bez rozdílu.
SROVNÁNÍ STUPŇŮ PROSPĚCHU
Na webu Národního pedagogického institutu (NPI) je k dispozici srovnání různých škál hodnocení cizinců v jejich zemi se vzdělávacím systémem v České republice. Informace mohou být užitečné při posuzování dokladů o absolvovaném vzdělání žáků cizinců, kteří přicházejí do českých škol ze zahraničí.
DISKUZNÍ SETKÁNÍ SE SPECIÁLNĚ PEDAGOGICKÝMI CENTRY
Organizace META připravila online diskuzní setkání věnované výhradně tématům a potřebám speciálně pedagogických center (SPC) v práci s vícejazyčnými žáky. Bude se konat 16. dubna od 16 do 18 hodin na platformě Zoom (registrovaným bude zaslán odkaz k připojení).
Zaměstnanost
ASISTENČNÍ SLUŽBY PRO CIZINCE NA ÚŘADECH PRÁCE
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MŠMT) nabízí na vybraných pracovištích Úřadů práce asistenční služby pro cizince, kteří hledají práci a chtějí rozvíjet svou kariéru na českém pracovním trhu.
Sociální systém
KALKULAČKA PRO VÝPOČET HUD
Orientační kalkulačka pro výpočet Humanitární dávky (HUD) nově reflektuje změny od 1. 1. 2024 a počítá s aktuálními hodnotami započitatelných nákladů na bydlení pro zranitelné osoby.
PORADENSKÝ DEN K DŮCHODŮM
Klientské centrum ústředí ČSSZ v Praze ve čtvrtek 11. 4. 2024 od 8:00 do 13:30 hodin nabízí cizincům možnost konzultovat otázky související s jejich nároky z českého systému důchodového pojištění. Konzultace budou poskytnuty individuálně, bezplatně a s možností tlumočení do angličtiny.
Zdravotnictví
PRODLOUŽENÍ POJIŠTĚNÍ U DRŽITELŮ DOČASNÉ OCHRANY
Po prodloužení víza dočasné ochrany jsou její držitelé povinni si prodloužit i platnost zdravotního pojištění. Lze tak učinit u většiny pojišťoven i online podle aktuálních pravidel pojišťovny.
ZAJIŠTĚNÍ ZDRAVOTNÍ PÉČE PRO UPRCHLÍKY V BĚŽNÉM PROVOZU
Ministerstvo zdravotnictví ČR se rozhodlo transformovat tzv. UA POINTY do běžného provozu zdravotnických zařízení. Péče o pacienty z Ukrajiny bude zajištěna ve stejném rozsahu jako doposud.
WEB „OPATRUJ SE“ PRO CIZINCE
Webové stránky Opatruj se vznikly pod záštitou Národního ústavu duševního zdraví ČR a poskytují vědecky ověřené informace a postupy, jak pečovat o své duševní zdraví. Nově jsou tyto stránky k dispozici i v ukrajinském, ruském a anglickém jazyce.
POMOC ZDRAVOTNĚ ZNEVÝHODNĚNÝM UPRCHLÍKŮM
Spolek AMIGA nabízí projekt „Duševní zdraví a psychosociální podpora pro zdravotně znevýhodněné uprchlíky a uprchlíky s onkologickou diagnózou z Ukrajiny“. Cílem je psychosociální podpora pro cizince, kteří jsou zdravotně znevýhodnění nebo mají onkologické onemocnění.
Ostatní
OCHRANA DĚTÍ PŘICHÁZEJÍCÍCH Z UKRAJINY
Uprchlíci z Ukrajiny najdou na webu Evropské komise užitečné informace týkající se ochrany svých dětí, které přichází do České republiky. Na stránkách jsou taktéž zveřejněna čísla tísňových linek pro děti nabízející psychosociální podporu.
PROKAZOVÁNÍ ZRANITELNOSTI
Souhrn náležitostí, které jsou třeba k doložení zranitelnosti.
POMOC S HLEDÁNÍM ZMIZELÝCH VE VÁLCE
Organizace ICMP (International Commission on Missing Persons) pomáhá Ukrajincům s hledáním příbuzných, kteří zmizeli během války.
Další užitečné odkazy
CELOEVROPSKÁ KAMPAŇ „PRACUJ BEZ ÚRAZU“
INFORMACE Z NAŠEHO KRAJE
CPIC Příbram
Co se u nás dělo?
ČESKÉ VELIKONOCE: SOCIOKULTURNÍ KURZ A WORKSHOP
Dne 25. března se v Centru konalo velikonoční setkání, které sestávalo ze dvou částí. Nejprve se účastníci seznámili s českými velikonočními tradicemi a zvyky během SKK, poté se učebna proměnila v kreativní dílnu a klienti si vyráběli velikonoční dekorace z přírodních materiálů.
VOLNOČASOVÉ AKTIVITY
V březnu měli klienti možnost prožít v Centru arteterapeutické setkání pod vedením ukrajinské psycholožky, během kterého si vyrobili Panenkumotanku. Celá aktivita přispěla ke snížení emočního napětí a stresu.
V sobotu 23. 3. proběhla návštěva Black lightadventure minigolfu v Praze. Mimo tuto víkendovou akci se mladí Ukrajinci nadále setkávali ve CPIC Příbram každé pondělí a středu odpoledne.
V uplynulém měsíci bylo tvoření v Centru v rámci Kreativní dílny ve znamení příchodu jara a Velikonoc.
Setkávání Volnočasového klubu pro rodiče s dětmi byla zpestřena přednáškami zdravotních sester ze Státního zdravotnického ústavu na téma Význam očkování a Prospěšnost pravidelného pohybu.
Březnovými tématyProstoru pro rodiče byla waldorfská pedagogika z pohledu rodiče, lékařská péče v ČR a preventivní prohlídky nebo psychická pohoda. Klienti navštěvující Prostor pro rodiče mohou po dobu konání klubu využít hlídání dětí v dětském koutku.
V průběhu března jsme v rámci projektu UNICEF zahájili Klub pro děti, novou aktivitu na příbramské ubytovně, která je určena pro tamní děti a jejich rodiče. Každou středu odpoledne mohou děti trávit čas hrami, pohybem a dalšími aktivitami.
Co máme v plánu?
ADAPTAČNĚ-INTEGRAČNÍ KURZY
Na duben plánujeme tři veřejné adaptačně-integrační kurzy: dne 14. 4. se bude konat kurz v mongolském jazyce, 21. 4. v anglickém jazyce a 26. 4. v ukrajinštině. Kurzy proběhnou v Centru na adrese U Nemocnice 85, Příbram.
SOCIOKULTURNÍ KURZY
Vzhledem ke změnám plánovaným od 1. 9. budeme realizovat SKK přímo v ubytovacích zařízeních, abychom zajistili dostatečnou informovanost a poskytli podporu zvlášť zranitelným osobám.
VOLNOČASOVÉ AKTIVITY ZA PODPORY UNICEF
Volnočasový klub pro rodiče s dětmi: v dubnu pokračuje spolupráce se zdravotními sestrami ze Státního zdravotnického ústavu. Dne 4. dubna povedou přednášku o lékařské péči v České republice – podpora v hledání lékaře, kojení a kojenecká výživa. Na 18. dubna je plánována přednáška o duševní hygieně a pravidlech chování na sociálních sítích.
Kreativní dílna pro rodiče sdětmi: každou středu od 15:00 do 17:00 hodin se u nás v Centru mohou scházet rodiče s dětmi a tvořit zajímavé dekorace a výtvory.
Prostor pro rodiče: v dubnu budou setkání zaměřena na vývojovou psychologii, duševní hygienu a rozvoj rodičovských dovedností.
Pro aktuální informace sledujte náš facebook.