EU FLAG

Aktuality

Integrační centra pomáhají obcím, zaměstnavatelům a cizincům již 10 let

Integrační centra pomáhají již od července roku 2009, kdy vznikla první Centra na podporu integrace cizinců (CPIC). Jejich hlavním posláním je monitorovat situaci cizinců v daném regionu a sdílením informací pomáhat obcím a zaměstnavatelům. V neposlední řadě centra poskytují širokou škálu služeb samotným cizincům.

V současné době centra fungují ve všech čtrnácti krajích. V deseti krajích je jejich zřizovatelem stát prostřednictvím Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra, v ostatních pak jiné organizace. V Ústeckém kraji je to Poradna pro integraci, z. ú., v Praze Integrační centrum Praha, o. p. s., v Královéhradeckém kraji Diecézní katolická charita a v Jihomoravském kraji je to kraj.

Primárním úkolem Integračních center je důkladné sledování situace a zprostředkování výměny informací mezi zaměstnavateli, obcemi a dalšími státními institucemi, jako jsou krajské úřady, cizinecká policie, státní a městská policie, úřady práce, finanční úřady, živnostenské úřady atd.

Centra navíc pro cizince organizují sociální a právní poradenství, kurzy českého jazyka či sociokulturní kurzy usnadňující jejich začlenění a bezproblémové fungování ve většinové společnosti. Ve spolupráci s cizineckými komunitami pak centra pro širokou veřejnost pořádají vzdělávací, kulturní a sportovní akce.

Činnost center dlouhodobě přispívá k předcházení sociálně patologických jevů ve společnosti a úspěšné integraci cizinců, z níž těží především majorita.

Ku příležitosti desetiletého výročí fungování integračních center uspořádá Ministerstvo vnitra 16. října ve své budově na pražské Letné konferenci za účasti zástupců Ministerstva vnitra, Správy uprchlických zařízení, představitelů integračních center, krajů, obcí a dalších subjektů zainteresovaných do integrace legálně zde žijících a pracujících cizinců.

Sdílet informaci