Prostřednictví našeho červencového Newsletteru CPIC pro Plzeňský kraj se s vámi chceme podělit nejen o aktuality z oblasti integrace a migrace, ale také o vše zajímavé, co v činnost CPIC přinesl minulý měsíc, a dále vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Plzeňský kraj.
AKTUALITY
POBYT V ČR
EU PRODLUŽUJE DOČASNOU OCHRANU PRO UPRCHLÍKY Z UKRAJINY DO BŘEZNA 2027
Ministři vnitra zemí EU dne 13. června 2025, v Lucemburku schválili prodloužení dočasné ochrany do 4. března 2027. Současně návrh obsahuje doporučení, jak koordinovaně přejít od dočasné ochrany k jiným formám pobytu. Každý stát si však bude moci zvolit vlastní přístup – nepůjde o celoevropské jednotné řešení.
NAŠI UKRAJINCI NOVĚ NA TELEGRAMU
Byl spuštěn nový kanál na Telegramu, který najdete na následujícím odkazu: https://t.me/oampMV
Zde naleznete aktuální informace k dočasné ochraně a zvláštnímu dlouhodobému pobytu.

MIGRAČNÍ PAKT
Migrační pakt přináší některá zpřísnění v oblasti azylové migrace. Rozložení odpovědnosti za příchozí žadatele o azyl mezi všechny členské státy, tzv. tři podoby solidarity mezi státy – článek Od kvót k povinné flexibilitě. Migrační pakt otestuje evropskou soudržnost.
DOBROVOLNÝ NÁVRAT A REINTEGRACE – PROJEKT IOM CZECHIA
Program asistovaného dobrovolného návratu a reintegrace (AVRR) je navržen na podporu migrantů, kteří se chtějí dobrovolně vrátit do svých zemí původu. Cílem tohoto programu je zajistit bezpečný, důstojný a udržitelný návrat a také úspěšnou reintegraci do domovských komunit.
Aktuální projekt IOM Czechia AVRR (07/2024 – 4/2026) umožňuje tyto služby státním příslušníkům třetích zemí, kteří čelí správnímu vyhoštění, pobývají nelegálně nebo se potýkají s jinými rozhodnutími o navrácení. Letáky v různých jazycích a kontaktní informace na pracovníky IOM.
KONEC OBDOBÍ PRO VYJÁDŘENÍ ZÁJMU O ZVLÁŠTNÍ DLOUHODOBÝ POBYT
Dne 1. 5. 2025 skončilo období pro vyjádření zájmu o zvláštní dlouhodobý pobyt. Nyní bude probíhat posouzení splnění podmínek pro získání zvláštního dlouhodobého pobytu. Informace o splnění nebo nesplnění podmínek budou dostupné v uživatelském účtu žadatele, a to před registrací ke zvláštnímu dlouhodobému pobytu, která bude spuštěna 1. 9. 2025.
Více informací ohledně registrace se bude postupně zveřejňovat na portálu v sekci Zvláštní dlouhodobý pobyt. Informace budou zveřejňovány také průběžně na facebookové stránce Naši Ukrajinci.
ŠKOLSTVÍ A VÝUKA ČESKÉHO JAZYKA
UKRAJINSKÝCH ŽÁKŮ JE V ČR LEHCE PŘES 3 PROCENTA
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy přináší nejnovější data k počtu ukrajinských žáků na českých základních a středních školách. Podle jarního sběru dat bylo k 31. březnu letošního roku na základních a středních školách 46 806 ukrajinských žáků-uprchlíků, což představuje 3,1 % z celkového počtu žáků v těchto stupních vzdělávání.
ČEŠTINA JAKO DRUHÝ JAZYK S UMÍME TO
Webové stránky projektu UMÍME TO nabízí češtinu pro ukrajinsky mluvící cizince; děti a mládež. K dispozici jsou cvičení podle ročníků základních nebo středních škol.
JAK PODPOŘIT ŽÁKY S ODLIŠNÝM MATEŘSKÝM JAZYKEM O PRÁZDNINÁCH?
Národní pedagogický institut (NPI) přináší tipy, jak přes léto pomoci dětem s odlišným mateřským jazykem neztrácet dosaženou úroveň českého jazyka.
LEGALIZACE DOKLADŮ O ZAHRANIČNÍM VZDĚLÁNÍ – DŮLEŽITÉ ZMĚNY
Cizinci, kteří v ČR žádají o uznání vzdělání ze zahraničí, musí nově své dokumenty legalizovat v zemi původu. Už nestačí předložit jen originál s razítkem nebo podpisem. Legalizace se provádí dvěma způsoby: apostilací (např. pro Ukrajinu) nebo superlegalizací (v ostatních případech). Bez tohoto ověření není možné pokračovat v řízení o uznání vzdělání.
Tato povinnost se vztahuje na všechny žádosti podané podle paragr.108 školského zákona. Platí i v případech, kdy má ČR s danou zemí uzavřenou dohodu o ekvivalenci vzdělání. MŠMT požaduje jednotný přístup napříč všemi kraji. Pro Ukrajinu slouží k apostile oficiální portál: www.apostille.in.ua. Dokumenty lze podat osobně v Kyjevě nebo online přes osobní účet. Bez legalizace nebude zahraniční doklad o vzdělání akceptován.
ZAMĚSTNANOST
PASTI PRACOVNÍHO PRÁVA
Neférové praktiky při zaměstnávání pracovníků v Česku zasahují nejen cizince, ale i další zranitelné skupiny. Nová analýza Člověka v tísni Pasti pracovního práva odhaluje systémové nedostatky v ochraně pracovních práv, zejména u držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny. Studie se zaměřuje na mezery v právní úpravě a praktiky zaměstnavatelů, kteří je zneužívají.
TYPY PRACOVNĚPRÁVNÍCH VZTAHŮ PRO CIZINCE V KOSTCE
Ve spolupráci s MPSV a v rámci projektu EURES byly vytvořeny videa ve třech jazykových mutacích zabývající se typy pracovněprávních vztahů v ČR. Jedná se o představení stručného popis těchto typů vztahů a možností je porovnat.
Audi UA + CZE https://www.youtube.com/watch?v=AECxTw39mso
Audio CZE + ENG https://www.youtube.com/watch?v=SoWZYqhmaGU
ZDRAVOTNICTVÍ A SOCIÁLNÍ OBLAST
INFORMACE K NAVÝŠENÍ HUD VE VZTAHU K NOVÉMU POSUZOVÁNÍ ZDRAVOTNÍHO STAVU OD 1. 7. 2025
S účinností od 1. 7. 2025 přichází nové posuzování zdravotního stavu pro osoby s DO. Nově bude možné u osoby s DO, která v důsledku dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby, navýšit HuD pouze v případě, že tato osoba požádá o posouzení míry omezení soběstačnosti prostřednictvím Institutu posuzování zdravotního stavu, a to elektronicky přes ePortál ČSSZ.
CIZINCI A NÁROK NA SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ
Organizace SIMI zpracovala přehlednou a praktickou tabulku se všemi typy pobytů cizinců v ČR s označením, zda tito cizinci spadají do okruhu oprávněných osob pro sociální dávky, veřejné zdravotní pojištění, sociální služby a jaká je jejich pozice na trhu práce v ČR.
NOSTRIFIKACE A APROBAČNÍ ZKOUŠKA LÉKAŘŮ A NELÉKAŘSKÝCH ZDRAVOTNICKÝCH PROFESÍ
Prezentace NCONZO – projekty a KCC – prezentace procesu aprobační zkoušky pro nelékařské zdravotnické pracovníky, nabídka NCONZO, e-learning češtiny, modulové vzdělávání
Prezentace IPVZ – kariérové centrum – nabídka služeb Kariérového centra IPVZ, e-learning češtiny zdarma pro zahraniční lékaře, prezentace v ruštině
Prezentace od MUDr. Olgy Žernosek ze spolku zahraničních lékařů Doktor Čechov obsahují odkazy na formuláře IPVZ, NCONZO a Ministerstva zdravotnictví, ale zejména praktické rady pro všechny fáze aprobační zkoušky lékařů, které vycházejí z mnohaletých zkušeností při podpoře zahraničních lékařů:
Nostrifikace a aprobační zkouška – LÉKAŘI
Nostrifikace a aprobační zkouška – SESTRY
INTERKULTURNÍ PRÁCE VE ZDRAVOTNICTVÍ
Organizace AMIGA vytvořila stručný návod, jak využívat služby interkulturních pracovníků ve zdravotnictví a jak podpořit vzájemné porozumění pacientů a zdravotnických pracovníků.
Desatero pro zdravotnické pracovníky pro překonávání jazykových a sociokulturních bariér při poskytování zdravotní péče uprchlíkům za pomoci tlumočení.
DUŠEVNÍ ZDRAVÍ A VIETNAMSKÁ KOMUNITA S PROJEKTEM TAMly
V rámci projektu TAMly vznikl prostor pro vietnamské komunity a také jednotlivce, který nabízí duševní podporu této cílové skupině. Zároveň představuje a realizuje tzv. sebezkušenostní skupinu, která má za cíl poukázat na prožité pocity, zažité vzorce chování, porozumění, aj.
PODÁVÁNÍ PŘIHLÁŠEK K APROBAČNÍM ZKOUŠKÁM A ŽÁDOSTÍ O VÝKON ZDRAVOTNICKÉHO POVOLÁNÍ PODZIM 2025
V termínu do 1.8.2025 je možnost podání přihlášek k aprobačním zkouškám, které budou probíhat na podzim 2025. Do stejného termínu 1.8.2025 lze také provést podání žádosti o uznání odborné způsobilosti k výkonu daného zdravotnického povolání.
OSTATNÍ
PODCAST AKTUALITY PRO UKRAJINCE V ČESKU
Pro ukrajinské občany žijící v České republice je nyní k dispozici nový podcast od Radio Prague International. Tento každodenní podcast v ukrajinštině nabízí aktuální zprávy, praktické rady a příběhy uprchlíků, které vám pomohou lépe se orientovat v českém prostředí.

HLEDÁTE SNADNÝ ZPŮSOB, JAK PŘEKONAT BARIÉRU MEZI UKRAJINSKÝMI A ČESKÝMI OBČANY?
Vypracovali jsme pro vás interaktivní slovník obsahující klíčové termíny a fráze pro situace, které mohou nastat při komunikaci s Ministerstvem vnitra. Vše je přehledně uspořádané podle abecedy a doplněné českými překlady.
Nově jsme slovníček obohatili o termíny týkající se zvláštního dlouhodobého pobytu.
Ukrajinsko-česká varianta: https://komunikace.my.canva.site/slovnikua
Česko-ukrajinská varianta: https://komunikace.my.canva.site/slovnikcz

INFORMACE Z NAŠEHO KRAJE
CPIC PLZEŇ
Co se u nás dělo?
Dne 11.6. v 16 hodin pořádali pracovníci CPIC ve spolupráci s ČSAP sociokulturní kurz na téma „Zdravotní péče v ČR a na Ukrajině“. Přednáška byla vedena ukrajinským lékařem.
V červnu 2025 pokračovala páteční setkání mládeže v rámci konverzačního klubu. Kromě toho se dne 6. 6. 2025 konal turnaj v minigolfu a také se v měsíci červnu konala přednáška preventistů kriminality Magistrátu města Plzně a exkurze do hasičské stanice v Plzni.
V červnu 2025 byly adaptačně-integrační kurzy v našem Centru tlumočeny do mongolského (7.6.), anglického (20.6.) a filipínského (28.6.) jazyka. Pokud ještě někdo povinnost absolvovat kurz nesplnil, je třeba se přihlásit na www.frs.gov.cz/kurzy.
Co se u nás děje?
MOSTY K INTEGRACI: VZDĚLÁVÁNÍ A PRÁCE V ČR. Tak zní nový projekt organizace IOM, který realizuje na základě memoranda o spolupráci s integračními centry CPIC. Kariérní poradenství pro klienty z Ukrajiny probíhá přímo v prostorách CPIC, kam pracovník IOM dochází 1x za 14 dní (vždy v úterý). Na bázi individuální asistence pomáhá s uznáváním vzdělání, rekvalifikací a hledáním zaměstnání.V případě zájmu o tuto bezplatnou službu je třeba se předem zaregistrovat osobně ve CPIC či na emailu icplzen@suz.cz
Psychosociální poradenství v ukrajinském jazyce vede zkušená psycholožka paní Olena Zhulanova každou středu 12-18 hodin, čtvrtek 8-12 hodin a pátek 8-13 hodin. Pravidelná psychosociální podpora je určena především ukrajinským dětem a mladým lidem (do 18 let), kteří se na území ČR ocitli v souvislosti s válečným konfliktem.
UNICEF: Konverzační klub je určený pro mladé ukrajinské uprchlíky, kteří chtějí zlepšit svou češtinu a lépe se integrovat do české společnosti. Klub se koná každý pátek od 15:00 do 17:30, kromě státních svátků. Cílem je vytvořit příjemné a bezpečné prostředí pro praktické využívání češtiny v každodenní komunikaci. V první části klubu se účastníci věnují konverzaci v češtině – procvičují si slovní zásobu, gramatiku i výslovnost. V druhé části klubu hrají účastníci klubu například vzdělávací deskové hry, které pomáhají rozvíjet logické myšlení, týmovou spolupráci a komunikaci. O následující činnosti konverzačního klubu Vás budeme informovat na instagramovém účtu mladez_plzen.
Co máme v plánu?
V červenci 2025 budou adaptačně-integrační kurzy v našem Centru tlumočeny do ukrajinského (4.7. 2025) a anglického jazyka (11.7.2025). Pokud ještě někdo povinnost absolvovat kurz nesplnil, je třeba se přihlásit na www.frs.gov.cz/kurzy.
Aktivity UNICEF budou přes letní prázdniny pokračovat, v době uzávěrky NL se intenzivně plánují, více informací naleznete na FB CPIC Plzeňský kraj. Předběžně se můžete těšit na sportovní aktivity, hraní deskových her, výlety po okolí a malování. Dále pro mládež chystáme exkurzi do hasičské stanice Plzeň Košutka. V druhé polovině prázdnin pak plánujeme Letní klub pro děti v termínu 11. – 15. 8. 8:00 – 12:00 děti 7 – 10 let, 18. – 22.8. v 8:00 – 12:00 pro 11 – 16 let staré děti. Přihlášení do konverzačního klubu bude probíhat osobně ve CPIC v Plzni.
CPIC TACHOV – DETAŠOVANÉ PRACOVIŠTĚ
Co se u nás děje?
Do našeho týmu hledáme posilu. Více informací https://www.suz.cz/kariera/socialni-pracovnik-pracovnice-cpic-plzen/.
I nadále pokračují pod záštitou CPIC kurzy českého jazyka na jazykové úrovni A1. Kurz probíhá pravidelně každé pondělí od 18 hodin.
MĚSTO DOMAŽLICE – DETAŠOVANÉ PRACOVIŠTĚ
Co se u nás děje?
V době letních prázdnin neprobíhají pod záštitou CPIC v Domažlicích kurzy českého jazyka. Kurzy na jazykové úrovni A1. a A2. budou pokračovat po prázdninách 6.9.2025.