Prostřednictvím našeho červnového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Benešov
1.) Aktuality
Pobyt v ČR
DOTAZY TÝKAJÍCÍ LEX UKRAJINA V.
Od 1.7.2023 začíná platit řada změn, které souvisí s pobytem ukrajinských uprchlíků v ČR. Podrobně jsme informovali v minulém newsletteru, souhrnné informace naleznete na webu:
Pokud osobám, které jsou ubytovávány přes evidenci HUMPO bezplatně uplynulo 150 dní od udělení dočasné ochrany (DO) a nespadají ani do jedné ze zranitelných skupin, 30. 6. 2023 jim končí možnost bezplatného ubytování. Tyto osoby mohou nadále setrvat, pokud s nimi uzavřete soukromoprávní (ubytovací, nájemní…) smlouvu:
NABÍDKA POMOCI PŘI HLEDÁNÍ UBYTOVÁNÍ PRO UPRCHLÍKY Z UKRAJINY
Vzhledem k měnícím se podmínkám v zákoně Lex Ukrajina V ke dni 1.7.2023 je aktuálním tématem zajištění ubytování. Webová platforma Pomáhej Ukrajině, která byla vytvořena Konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty a pod záštitou MV ČR, je centrálním místem pro nabízení a hledání pomoci týkající se ubytování a umožňuje propojovat ubytovatele s ukrajinskými uprchlíky.
POJÍZDNÁ POBOČKA STÁTNÍ MIGRAČNÍ SLUŽBY UKRAJINY
Občané Ukrajiny žijící v České republice mohou žádat o vydání nových cestovních, občanských a dalších dokladů v nové pobočce v Praze. Pobočku najdete za obchodním centrem Kotva/OS Kotva na adrese: Náměstí Republiky 656/8, 110 00, Staré Město, Praha 1.
Otevírací doba je Po–So od 9.00 do 18.00.
JAK NA TO?
Přehledně, stručně a jasně. Krátký film, který odpovídá na základní otázky „Jak si vyřídit pobytové záležitosti?“ – film můžete zhlédnout s anglickými, ruskými, španělskými, arabskými, francouzskými, mongolskými, vietnamskými a ukrajinskými titulky.
NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY OHLEDNĚ PRODLUŽOVÁNÍ DOČASNÉ OCHRANY
Na této stránce naleznete veškeré potřebné návody, jak řešit pobytové záležitosti v souvislosti s dočasnou ochranou.
MINISTRESTVO VNITRA VYDALO ČTVRTLETNÍ ZPRÁVU O MIGRACI
ZA I. ČTVRTLETÍ 2023
Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu o situaci v oblasti migrace v ČR, která obsahuje statistiky cizinců pobývajících legálně na území ČR. Data se vztahují k mezinárodní ochraně, k dočasné ochraně spojené s válečným konfliktem na Ukrajině a k informacím o počtech osob migrujících v rámci tří hlavních středomořských migračních tras do EU.
Dle dostupných dat, došlo v porovnání s rokem 2022 k poklesu cizinců na území České republiky. Za pokles může především návrat některých držitelů dočasné ochrany zpět na území Ukrajiny. Čtvrtletní zprávu o migraci naleznete k podrobnému nahlédnutí na stránkách ministerstva vnitra.
Školství a výuka českého jazyka
INTERAKTIVNÍ WEB ZAPOJMEVSECHNY.CZ
Národní pedagogický institut ČR zřídil interaktivní web Zapojmevsechny.cz, který vznikl s ambicí stát se praktickým průvodcem společným vzděláváním (inkluzí) a vlastně kvalitním a moderním vzděláváním vůbec. Usiluje o to, aby jeho obsah a funkce byly dobře přístupné, a hlavně snadno a rychle využitelné v praxi.
POČTY UKRAJINSKÝCH DĚTÍ V ČESKÝCH ŠKOLÁCH SE TÉMĚŘ NEZMĚNILY.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy uskutečnilo v průběhu měsíce dubna další šetření ke stavu ukrajinských dětí a žáků v českém vzdělávacím systému. Školy podle nových informací vykázaly k 31. březnu 2023 celkem 51 281 dětí a žáků – uprchlíků z Ukrajiny. Při srovnání s jejich počty k 30. září 2022 tedy došlo k nárůstu o 996 dětí a žáků z Ukrajiny. Zaměstnanců z řad Ukrajinců s vízem dočasné ochrany je ve školách aktuálně 2 090, z toho zhruba polovina vykonává práci učitelek a učitelů či ostatních pedagogických pracovníků.
INFORMAČNÍ ONLINE SETKÁNÍ PRO UKRAJINSKÉ ASISTENTY/ASISTENTKY PEDAGOGA NA ZŠ V ČR
Ukrajinští asistenti pedagoga se mohou přihlásit na informační online setkání, kde mohou rozšířit své dovednosti v práci s dvojjazyčnými žáky z Ukrajiny. Na webináři se asistenti a asistentky dozví praktické tipy do výuky a proběhne i sdílení zkušeností jiných ukrajinských asistentek pedagoga. Při zájmu o webinář je nutné se přihlásit pomocí odkazu níže do 9. června. Setkání bude tlumočeno do ukrajinštiny a češtiny. Informační setkání je ZDARMA.
PŘÍSPĚVEK NA PRÁZDNINOVÉ AKCE A ŠKOLY V PŘÍRODĚ PRO DĚTI Z UKRAJINY
Česká rada dětí a mládeže spouští v rámci projektu Darujeme kroužky dětem nový příspěvek pro ukrajinské rodiny Prázdninové akce + školy v přírodě pro UA (2022/2023). Příspěvek je zaměřen na podporu organizovaných prázdninových akcí a škol v přírodě. Výše příspěvku je 1000 Kč a je z něj možné hradit účastnické poplatky na letní tábory, příměstské tábory, sportovní soustředění, školy v přírodě a školní výlety. Jako poskytovatelé aktivit se mohou zapojit tradiční poskytovatelé volnočasových aktivit, anebo v případě škol v přírodě i mateřské, základní a střední školy. O příspěvek je možné žádat od 12. 4. do 15. 6. 2023. Celkem bude rozděleno 500 tis. Kč. Příspěvek mohou obdržet rodiny ukrajinských uprchlíků s dětmi ve věku 3–18 let, které pobývají v ČR na základě „Víza za účelem strpění“ či „Víza za účelem dočasné ochrany“.
ZVLÁŠTNÍ ZÁPISY DO MŠ A ZŠ
Měsíce červen a červenec jsou určeny pro zvláštní zápisy do mateřských a základních škol pro ukrajinské děti s dočasnou ochranou nebo dětem, kterým bylo uděleno vízum k pobytu nad
90 dnů za účelem strpění pobytu na území ČR. Zvláštní zápis se nevztahuje na ostatní osoby s cizí státní příslušností (včetně ukrajinské), pro něž je určen jednotný zápis. Termín zvláštního zápisu probíhá v rozmezí dní od 1.6. – 15.7.2023. Ředitel školy není povinen vyhlásit zvláštní zápis.
PORTÁL PODPORY PEDAGOGICKÝCH PRACOVNÍKŮ VZDĚLÁVAJÍCÍCH DĚTI/ŽÁKY CIZINCE
Aktuality, praktické tipy i konkrétní pomoc při práci s dětmi cizinci v českých školách.
NÁRODNÍ PEDAGOGICKÝ INSTITUT
NPI nabízí bezplatné tlumočnické a překladatelské služby pro MŠ, ZŠ, SŠ, PPP a SPC, a to prakticky do všech cizích jazyků. V případě zájmu o tlumočnické či překladatelské služby se obracejte na krajského koordinátora.
NPI nadále disponuje možností ve spolupráci s MŠMT a MV zajistit školám tzv. adaptační koordinátory, tj. zaměstnance školy, který poskytuje dítěti/žáku cizinci podporu při jeho adaptaci na nové kulturní prostředí a odlišné životní podmínky po dobu prvních 4 týdnů.
V případě zájmu o adaptačního koordinátora se obracejte na krajského koordinátora.
Zaměstnanost
PROGRAM DO TOHO! JAKO START PODNIKÁNÍ PRO UKRAJINSKÉ UPRCHLÍKY V ČESKÉ REPUBLICE
Mentoringový program DoToho! pomáhá podnikatelům v Česku najít motivaci v podnikání. Firma svůj projekt rozšířila o pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, kteří by ve svém podnikání chtěli pokračovat právě v České republice. Program běží kontinuálně, tudíž registraci lze učinit kdykoliv. Navíc jsou veškeré služby poskytnuty zdarma.
ORGANIZACE SLOVO 21 PROVOZUJE WEB REFUGEE INFO CZECHIA
Najdete zde informace o legálním pobytu v ČR, jak najít práci, jak začít podnikat, informace o vzdělávání (nejen pro děti), kam se obrátit pro pomoc a radu a přehled služeb, které lze bezplatně používat pro zorientování se v České republice. Stránky jsou v češtině, angličtině, ukrajinštině a ruštině.
BEZPEČNÁ PRÁCE
Užitečné informační materiály týkající se práce v ČR:
Sociální systém
MPSV ROZESÍLÁ E-MAILY O ZMĚNÁCH V HUMANITÁRNÍ DÁVCE
Ministerstvo práce a sociální věcí se rozhodlo ukrajinské uprchlíky informovat formou rozesílání e-mailu, který upozorňuje na chystané změny v zákoně o humanitární dávce. Obsah e-mailu také obsahuje užitečný odkaz na webové stránky MPSV popisující výše dávek, náklady na bydlení, či definici pojmu ,,zranitelná osoba,,. Vše v ukrajinském jazyce.
HUMANITÁRNÍ DÁVKA ZOHLEDNÍ ZRANITELNÉ OSOBY
Humanitární dávka (HuD) bude nově pojata jako příspěvek na životní potřeby a zároveň příspěvek na bydlení. Zohledňovat se budou veškeré příjmy a případné úspory. Podobně jako obdobné dávky pro české občany se bude odvíjet od životního a existenčního minima. Zranitelné osoby budou mít dávku vyšší. Zranitelnost je potřeba včas doložit, aby čerpání dávky probíhalo ve výši, která jedinci náleží.
NOSTRIFIKACE PRO SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ ÚČELY
Pro posuzování nároku na dávky státní sociální podpory a pro účely nemocenského pojištění, zdravotního pojištění, důchodového pojištění případně i jako jeden z dokladů o nezaopatřenosti dítěte, se provádí tzv. ,,uznávání studia na zahraničních středních nebo vysokých školách pro sociální a zdravotní účely“.
Posuzování zahraničního středoškolského studia pro zdravotní a sociální účely
Posouzení studia na zahraničních vysokých školách pro zdravotní, sociální, důchodové a daňové účely
FINANČNÍ POMOC PO PORODU PRO UKRAJINSKÉ RODIČE V ZAHRANIČÍ
Rodiče, kterým se narodilo dítě dočasně mimo Ukrajinu, mohou nově požádat o finanční pomoc vzdáleně. K osobnímu oslovení úřadu, již není nutná fyzická přítomnost na Ukrajině. Termín pro podání žádosti o pomoc je 12 měsíců po narození dítěte.
Zdravotnictví
AKUTNÍ OŠĚTŘENÍ PRO UPRCHLÍKY Z UKRAJINY, KTEŘÍ ZATÍM NEMAJÍ PLATNÉ POJIŠTĚNÍ
Na webových stránkách Lékaři pro Ukrajinu lze vyhledat ve svém kraji lékařskou pomoc v případě, že je zapotřebí akutního ošetření – pro dospělé i děti. A to i v případě neplatného zdravotního pojištění.
PSYCHOLOGICKÉ KONZULTACE ZDARMA PRO LIDI POSTIŽENÉ VÁLKOU NA UKRAJINĚ
Nezisková organizace Dělám, co můžu spustila nový portál pro snadné vyhledávání terapeuta. Poskytnutí terapie je zdarma a mohou ji využít uprchlíci z Ukrajiny v ČR i mimo ČR v rámci online terapií, či lidé v ČR, kteří mají příbuzné na Ukrajině.
PSYCHOLOGICKÁ POMOC
Na webových stránkách MV ČR naleznete podrobný rozcestník s užitečnými odkazy a kontakty na organizace a instituce poskytující psychologickou pomoc nejen ukrajinským uprchlíkům. Stránka je dostupná také v ukrajinské jazykové mutaci.
POSTUP V PŘÍPADĚ NEDOSTUPNÉ ZDRAVOTNÍ PÉČE
Zajistit dostupnost péče pojištěncům je úkolem zdravotní pojišťovny. Nedaří-li se najít vhodného lékaře, lze se pomocí tohoto formuláře obrátit na konkrétní pojišťovnu.
Ostatní
EVROPSKÝ SYSTÉM PRO CESTOVNÍ POVOLENÍ A INFORMACE – ETIAS
Občané třetích zemí, kteří jsou při krátkodobých cestách (90 dnů) do schengenského prostoru osvobozeni od vízové povinnosti budou do budoucna povinni opatřit si cestovní povolení v systému ETIAS. Předpokládaný termín implementace je stanoven na rok 2024.
PROGRAM TZV. RETROSTIPENDIÍ ORGANIZACE ČLOVĚK V TÍSNI
Člověk v tísni v rámci programu SOS Ukrajina pro Česko nabízí tzv. retrostipendia, kariérní a vzdělávací poradenství, doučování, výuku češtiny v konverzačních klubech nebo volnočasové aktivity.
Další užitečné odkazy
O aktivitách Center za uplynulý rok se dočtete v naší Zprávě o činnosti Center na podporu integrace cizinců za rok 2022. Najdete zde nejen popis našich aktivit, strukturu a příklady dobré praxe, ale i statistická data a údaje.
2.) Informace z našeho kraje
CPIC BENEŠOV
Co se u nás dělo?
24. 5. 2023 – proběhl sociokulturní kurz na téma „Jak napsat životopis“. Kurz byl určen pro dlouhodobě legálně pobývající cizince v České republice. Cílem kurzu bylo vysvětlit klientům, proč psát životopis a co všechno by měl obsahovat a jak by měl vypadat.
KURZY ČESKÉHO JAZYKA
V květnu jsme otevřeli dva kurzy českého jazyka pro začátečníky, které probíhají o víkendu. Dále se konají kurzy různých úrovní pro pokročilé, které jsou pravidelně pořádány v prostorách Centra. Jsme potěšeni z tak velkého zájmu ze strany klientů o tyto kurzy.
PSYCHOSOCIÁLNÍ PODPORA
Psychosociální podpora je i nadále aktivně využívána tři dny v týdnu. Tuto pomoc poskytují vystudovaní odborníci, kteří pocházejí z Ukrajiny.
Co plánujeme na červen?
7. 6. 2023 – plánujeme akci s názvem “ Den dětí“. Akce je určena pro širokou veřejnost. Na akci jsme připravili různé soutěže a kvízy o České republice. Soutěží se mohou zúčastnit děti i jejich doprovod. Setkání se bude konat od 15:30 hod. na koupališti Sladovka v Benešově. Na tuto akci je nutné se předem registrovat.
12.6.2023 – se bude konat sociokulturní kurz na téma “ Změny podmínek při ubytování cizinců s DO od 1.7.2023“ Tento kurz je určen pro cizince dlouhodobě legálně pobývající na našem území.
Mgr. Přemysl Marek si pro naše klienty připravil shrnutí všech změn, které se chystají od 1.7. 2023 pro uprchlíky z Ukrajiny s DO. Sociokulturní kurz proběhne od 16:30 hodin v prostorách našeho Centra na adrese Žižkova 360 v Benešově.
22.6.2023 – proběhne regionální platforma na téma “Změny podmínek při ubytování cizinců s DO od 1.7.2023“ Na tuto platformu budou pozváni zástupci institucí, kterých se toto téma týká. Platforma proběhne od 9:00 hodin v prostorech našeho Centra na adrese Žižkova 360 v Benešově.
27.6.2023 – se uskuteční “Setkání u kulatého stolu“. Pozváni budou zástupci NO z našeho regionu, kteří spolupracují s cizinci ve věku 15+. Tématem k tomuto setkání bude “ Mládež 15+ s odlišným mateřským jazykem“. Rádi bychom společně hledali možnosti podpory zranitelných osob, jejich začlenění, způsoby neformálního vzdělávání atd..
Toto setkání proběhne od 9:00 hodin v našem Centru na adrese Žižkova 360 v Benešově.
ADAPTAČNĚ INTEGRAČNÍ KURZY
V květnu plánujeme čtyři AIK: 3. 6. 2023 od 09:00 do 13:00 – v Anglickém jazyce
14. 6. 2023 od 14:00 do 18:00 – v Ruském jazyce
17. 6. 2023 od 09:00 do 13:00 – v Ukrajinském jazyce
28. 6. 2023 od 14:00 do 18:00 – v Ruském jazyce
Tyto kurzy se konají v Benešově na adrese Žižkova 360.
PRÁVNÍ PORADENSTVÍ PRO CIZINCE
V našem Centru je pravidelně k dispozici právní zástupce, a to v čase: pondělí od 12: 00 do 17: 00 hod. a ve čtvrtek od 9:00 do 12:00 hod.
DOPROVODY
Služby našich tlumočníků je možné po dohodě využít i na úřadech, u lékaře atd.. Aktuálně je možné zajistit tlumočení do ukrajinského a ruského jazyka.