Prostřednictvím našeho květnového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Karlovy Vary.
Podpora poskytovaná UNICEF realizovaná Centry na podporu integrace cizinců provozovaných SUZ MV
V rámci podpory a posílení reakce České republiky na potřeby uprchlíků s přidělenou dočasnou ochranou poskytuje UNICEF finanční podporu Centrům na podporu integrace cizinců provozovaných SUZ MV, která je vynaložena na posílení kapacit CPIC pro poskytování integračních služeb a zajištění potřeb zranitelných skupin, zejména dětí. Do cílové skupiny tak patří státní příslušníci třetích zemí
(tj. mimo země EU) oprávněně pobývající na území České republiky s důrazem na nezletilé, kteří jsou zasaženi ruskou agresí a pobývají na území České republiky na základě dočasné ochrany, a jejich zákonné zástupce.
Aktivity realizované v rámci této podpory jsou:
1. Posílení kapacity Integračních center v rámci poskytování služeb dětem a dalším skupinám s ohledem na jejich pohlaví
Jedná se zejména o poskytování psychosociálního poradenství odborně vzdělanými psychology, z nich převážná většina ovládá ukrajinský jazyk, dále pak tlumočení z a do ukrajinštiny a zajištění koordinační činnosti, v jejímž rámci jsou klienti odkazování na návazné služby a instituce.
2. Podpora integrace na místní úrovni
Podpora zahrnuje vytvoření personálních kapacit pro realizaci aktivit v rámci činnosti aktérů integrace na místní úrovni, jako jsou místní samosprávy, neziskové organizace, sociální služby, školy atd.
Podpořeno může být přímé poskytování aktivit cílové skupině jako tlumočení, psychosociální pomoc, informační a koordinační aktivity, volnočasové aktivity pro děti, výuka českých reálií, konverzační a adaptační kluby, komunitní kluby pro děti aj.
Pokud Vás tato aktivita zaujala a měli byste o spolupráci zájem, kontaktujte prosím pro více informací příslušné krajské Centrum na podporu integrace cizinců provozované SUZ MV
3. Vytvoření přátelského prostředí pro děti a mládež
V rámci této aktivity se realizuje zřízení dětských koutků v rámci CPIC a KACPU, včetně zajištění jejich materiálního vybavení, podpora volnočasových mimoškolních aktivit pro děti a mládež a koordinace podpůrných služeb pro věkovou skupinu 15+, včetně vytvoření regionálních pracovních skupin sdružujících organizace pracující s touto cílovou skupinou.

1.) AKTUALITY
POBYT V ČR
PODPORA BYDLENÍ UPRCHLÍKŮ OD 1. 7. 2023 – SAMOSTATNÉ BYTY/DOMY
Solidární domácnosti, které poskytly uprchlíkům samostatný byt nebo dům, přestanou být podporovány formou příspěvku pro solidární domácnost. Úhradu za bydlení mohou dostávat od uprchlíků samotných, k tomu účelu je na místě uzavřít nájemní smlouvu. Osoby s DO, které mají nízké nebo žádné příjmy, budou mít nárok na tzv. započitatelné náklady na bydlení k humanitární dávce. Tyto náklady mohou využít pro úhradu bydlení.
EVIDENCE BYTŮ MPSV
Pokud majitel svůj byt do Evidence vloží, může uprchlík získat plnou výši započitatelných nákladů na bydlení. Bude-li uprchlík bydlet v bytě, který v Evidenci vložen není, získá 80 % započitatelných nákladů na bydlení (pokud mu vznikne nárok na HuD) MPSV. Evidence bytu a smlouvy umožní uprchlíkům čerpat příslušné dávky v plné výši s účinností od 1. 7. 2023. Zaevidování bytu a smlouvy pro majitele bytu nezakládá žádnou povinnost ani závazek. Evidence bytů a smluv se nijak netýká dosud vypláceného příspěvku pro solidární domácnost, který je vyplácen přímo majiteli bytu.
PODPORA BYDLENÍ UPRCHLÍKŮ OD 1. 7. 2023 – HROMADNÁ UBYTOVÁNÍ
Doba bezplatného (nouzového) ubytování v zařízení, kam je osoba s DO odeslána z KACPU, se omezuje na 150 dní. Maximální doba se nevztahuje na osoby, které patří do zranitelných skupin (děti do 18 let, studující do 26 let, pečující o dítě do 6 let, těhotné ženy, osoby starší 65 let, osoby se zdrav. postižením, pečující o osoby se zdrav. postižením). Po vyčerpání bezplatného ubytování se mohou uprchlíci domluvit s ubytovatelem, v ubytování zůstat a hradit ho. Osoby výdělečně činné nebo registrované na ÚP jako uchazeči o zaměstnání mohou získat k humanitární dávce započitatelné uznatelné náklady na ubytování a hradit nájem z nich.
V ČESKÉ REPUBLICE SE AKTUÁLNĚ NACHÁZÍ 325 742 OSOB S DOČASNOU OCHRANOU
Od začátku válečného konfliktu na Ukrajině bylo v České republice uděleno celkem 504 107 dočasných ochran. K datu 1. 4. 2023 v České republice pobývá s udělenou dočasnou ochranou 325 742 osob, přičemž 65% z nich tvoří ženy, 28% děti a 4% senioři. Z celkového počtu více než 500 000 vydaných dočasných ochran došlo k zániku více než třetiny z nich, a to převážně z důvodů návratů osob zpět na Ukrajinu.
MOŽNOSTI PODÁNÍ ŽÁDOSTI O DLOUHODOBÝ POBYT NEBO DLOUHODOBÉ VÍZUM NA UKRAJINĚ
Generální konzulát ve Lvově a Velvyslanectví v Kyjevě nově přijímá žádosti o vybraná dlouhodobá víza a dlouhodobé pobyty.
ŠKOLSTVÍ A výuka ČESKÉHO JAZYKA
PŘEKLADOVÉ SLOVNÍKY PRO CIZINCE ZÁKLADNÍCH A STŘEDNÍCH ŠKOL
Nezisková organizace META vytvořila společně s MŠMT ČR, MV ČR a Evropským fondem pro integraci státních příslušníků třetích zemí portál s překladovými slovníčky pro základní a střední vzdělávání k jednotlivým předmětům a oblastem učiva. Slovníčky jsou přeloženy do ukrajinského, ruského, vietnamského, mongolského, čínského a anglického jazyka.
ČESKÝ ŠKOLNÍ ROK VE VIDEU
Nevládní nezisková organizace META představuje český školní rok – důležité termíny, události a zajímavosti.
PODPORA VÝUKY ČESKÉHO JAZYKA PRO ZAHRANIČNÍ ÚČASTNÍKY V KURZECH LETNÍCH ŠKOL SLOVANSKÝCH STUDIÍ 2023
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy schválilo dne 11. dubna 2023 výzvu k předkládání žádostí o poskytnutí dotace „Podpora výuky českého jazyka pro zahraniční účastníky v kurzech Letních škol slovanských studií v roce 2023
(č. j.: MSMT-6248/2023-2).
ZAMĚSTNANOST
BEZPEČNÁ CESTA K ZAMĚSTNÁNÍ A PODNIKÁNÍ PRO CIZINCE
Ministerstvo práce a sociálních věcí vytvořilo portál pro cizince, kteří potřebují relevantní informace pro získání zaměstnání či živnostenského oprávnění. Kompletní informace o podmínkách vstupu na trh práce, o nabídkách pracovního uplatnění, o rizicích a ochraně před pracovním vykořisťováním, o právech a povinnostech zaměstnance či o uznávání zahraničního vzdělání mohou občané cizích států nález na jednom místě. Veškeré informace jsou dostupné v ukrajinském, ruském, vietnamském, mongolském a moldavském jazyce.
ZAMĚSTNANECKÝ STIPENDIJNÍ PROGRAM IT PRO UKRAJINSKÉ ŽENY
Z iniciativy Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vznikl projekt, jehož náplní je zapojení českého byznysu, hledání konkrétních odvětví součinnosti a řešení aktuálních potřeb při plánování a rekonstrukci Ukrajiny. V rámci tohoto projektu se nabízí až 1.000 stipendií na kariérní certifikáty se specializací na IT podporu nebo digitální marketing. Tento program probíhá v ukrajinštině a formou samostudia online. Registrace poběží do konce května.
PRACOVNÍ AKTIVITA ROSTE MEZI NOVĚ PŘÍCHOZÍMI, JINAK STAGNUJE
Celkově nyní v Česku pracuje 56 % z ekonomicky aktivní populace uprchlíků. Od prosince se podíl pracujících zvýšil o 5 procentních bodů. Zaměstnanost roste stabilně mezi uprchlíky, kteří přicestovali v posledních 10 měsících. U uprchlíků, kteří přijeli loni na jaře, se však drží už několik měsíců kolem 60%. Zdá se, že existují bariéry bránící 40% uprchlíků získat práci.
SOCIÁLNÍ SYSTÉM
POMOC DĚTEM A JEJICH BLÍZKÝM ZASAŽENÝM NÁSILÍM A TRAUMATEM V DŮSLEDKU VÁLKY NA UKRAJINĚ
Centrum LOCIKA ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a neziskovou organizací UNICEF zrealizuje v roce 2023 projekty týkající se sociálně-právní ochrany dětí. Díky aktivitám projektu bude položen základ systematické pomoci pro traumatizované rodiny a děti v rámci krajů v České republice.
ZDRAVOTNICTVÍ
VYCESTOVÁNÍ MIMO ČESKOU REPUBLIKU A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ PRO OBČANY S DOČASNOU OCHRANOU
V případě vycestování na Ukrajinu je potřeba tuto skutečnost před odjezdem nahlásit zdravotní pojišťovně. Ode dne po odcestování je dle zákona ukončeno veřejné zdravotní pojištění z důvodu dlouhodobého pobytu na Ukrajině. A to až do návratu zpět do České republiky.
Po návratu je možné se k veřejnému zdravotnímu pojištění přihlásit znovu.
INFORMAČNÍ LINKA – POMOC PRO OBČANY UKRAJINY I ČESKÉ LÉKAŘE V KOMUNIKACI S UKRAJINSKÝMI PACIENTY
Informační linka +420226201221 – volba 2 je v provozu denně od 8 do 19 hodin a poskytuje základní informace o zdravotní péči v ČR pro občany Ukrajiny. Slouží také českým poskytovatelům zdravotní péče, kteří potřebují asistenci při komunikaci s ukrajinskými pacienty, a v neposlední řadě poskytuje také psychologickou podporu.
financování
PROJEKTY OBCÍ NA PODPORU INTEGRACE DRŽITELŮ DOČASNÉ OCHRANY NA LOKÁLNÍ ÚROVNI 2023 – 2. KOLO
MV ČR vypsalo v lednu dotační výzvu k podání žádostí o dotace ze státního rozpočtu pro ORP v rámci integrace držitelů dočasné ochrany a ostatních cizinců legálně pobývajících na území ČR.
Kontaktní osobou za MV ČR je Mgr. Lenka Němečková
(e-mail: lenka.nemeckova@mvcr.cz).
Doporučujeme také zaslat e-mailem avízo o podání žádosti.
Termín podání žádostí pro 2. kolo je 12. 5. 2023.
FOND UNICEF A ČESKÝ ČERVENÝ KŘÍŽ ZAHAJUJÍ PROGRAM FINANČNÍ POMOCI PRO UKRAJINSKÉ UPRCHLICKÉ DĚTI SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM S UDĚLENOU DOČASNOU OCHRANOU V ČR
Tento program bude poskytovat měsíční finanční pomoc ve výši 6 600 Kč každému dítěti (ve věku 0 až 17 let) se zdravotním postižením, které je ukrajinským uprchlíkem s dočasnou ochranou pobývajícím v České republice. Tato finanční pomoc je vyplácena zákonnému zástupci dítěte, který o toto dítě pečuje. Program rovněž podpoří identifikaci dalších potřeb skrze posouzení potřeb a aktivní pomoc (outreach), a odkáže rodiny na příslušné služby poskytované prostřednictvím nevládních organizací.
OSTATNÍ
ČASOPIS SLOVÍČKO
Časopis, který využijete zejména při podpoře žáků s odlišným mateřským jazykem (dále OMJ). Cílovou skupinou jsou hlavně žáci 3. až 6. ročníků, využít ho však samozřejmě mohou i žáci mladší či starší, dle individuálních dovedností, potřeb a zájmů. Časopis slouží k rozvoji slovní zásoby, větných konstrukcí a komunikačních dovedností a ocení ho především žáci, kteří již umí alespoň trochu česky (mají minimálně úroveň A2).
DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY
Pátrací služba Červeného kříže, která se zabývá poskytováním pomoci rozděleným rodinám, pátráním po osobách nebo osudech nezvěstných lidí.
Seznam e-knih s pohádkami, audioknihami a dalšími materiály pro ukrajinské děti.
Informace ke zkoušce z českého jazyka pro cizince – Jazyková zkouška A2
PAQ Research zveřejnil výsledky výzkumu o situaci a postavení uprchlíků z Ukrajiny v České republice.
2.) INFORMACE Z NAŠEHO KRAJE
CPIC KARLOVY VARY
Co se u nás dělo?
SLUŽBY V CPIC KARLOVY VARY – ZMĚNA DNE KONÁNÍ PSYCHOSOCIÁLNÍHO PORADENSTVÍ
Centrum na podporu integrace cizinců v Karlových Varech pravidelně poskytuje bezplatné sociální poradenství, které je možné využít každý všední den dle otevírací doby, kromě úterního dne. V návaznosti na naši práci nabízíme v Centru služby pro všechny cizince, kteří v rámci migrace hledají pomoc v novém prostředí.
Mezi takovéto služby patří adaptačně – integrační kurzy, jejichž absolvování je povinné ze zákona a lze se přihlásit osobně na našem Centru. Další službou je právní poradenství, které je k dispozici každé pondělí a každou středu od 16 h do 18 h. Zároveň je možné využít služeb psychosociálního poradenství, jež se koná nově od 1.5.2023 každou středu od 11 h do 16 h. K právnímu a psychosociálnímu poradenství je nutné se objednat telefonicky nebo přes e-mail.
KURZY ČESKÉHO JAZYKA
V dubnu byly zahájeny další intenzivní kurzy českého jazyka, které jsou mezi cizinci velmi žádanou aktivitou a nedílnou součástí pro úspěšnou adaptaci a integraci v novém prostředí. Kurzy se konají v Karlových Varech, v Chebu a v Chodově.
cpic cheb
SLUŽBY V CPIC CHEB
Centrum na podporu integrace cizinců v Chebu nabízí stálou službu sociálního poradenství každé pondělí a každou středu dle otevírací doby. V těchto určených dnech lze také využít služby právního poradenství pro všechny cizince, kteří se v rámci migrace přemístili do nového prostředí.
PSYCHOSOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ
Naše detašované Centrum v Chebu spustí od 15.5.2023 bezplatné poradenství z oblasti psychosociální problematiky. S naším odborníkem bude možné se setkávat každé pondělí od 14 h do 17 h při konzultacích, které se týkají duševního zdraví a společenského života. Tyto konzultace budou zdarma a jsou určeny pro všechny cizince, děti a dospělé, kteří byli nuceni uprchnout před válkou na Ukrajině. Před návštěvou konzultace je nutné se objednat osobně v Centru, nebo pomocí e-mailu či telefonicky.
VELIKONOCE V CPIC CHEB
Hned v prvním pracovním týdnu dne 3.dubna se na detašovaném pracovišti CPIC Cheb konalo sociokulturní setkání na téma Velikonoce v ČR. Cílem kurzu bylo klientům Centra představit lidové tradice a náboženské zvyky velikonočních svátků. Součástí kurzu byla i výroba velikonoční výzdoby. Kurz probíhal v českém jazyce a byl tlumočen do ukrajinského jazyka.
AKTIVITY NAŠICH PARTNERŮ
- KOTEC o.p.s – aktuálně se zabývají poradenstvím v oblasti zaměstnávání ukrajinských občanů, poskytují tlumočnické služby. Centrum je také určeno pro podporu rodin, přičemž centrum spolupracuje i s rodinami uprchlíků. Zároveň se jedná o nízkoprahové centrum pro děti a mládež.
- Mateřské centrum KLUBÍČKO – v druhé polovině května centrum otevírá adaptační skupinu ‘‘Knoflík“ pro děti od 3 – 6 let věku pro české děti a děti cizinců. Zápis do skupiny probíhá formou přihlášky na webových stránkách centra.
- Charita ČR – Farní charita Cheb – je zapojena do sítě neziskových organizací a ve spolupráci s městem Cheb koordinuje konkrétní místní potřeby a nabídky. Nabídnout materiální pomoc lze například přes formulář Pomáháme Ukrajině v Chebu, který spravuje a praktickou pomoc koordinuje pracovník městského úřadu v Chebu.
- Klub NORA je součástí občanského sdružení Světlo Kadaň z.s. a probíhá zde příprava ukrajinských dětí na školu – pomoc při socializaci a zvládání nového jazyka.