Prostřednictvím našeho listopadového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Liberecký kraj
1) Aktuality
Pobyt v ČR
ZAHÁJENÍ PROVOZU INFORMAČNÍHO SYSTÉMU PRO VSTUP A VÝSTUP (EES)
Za účelem zkvalitnění a zrychlení hraničních kontrol je na čtvrté čtvrtletí 2024 naplánováno spuštění Systému vstupu/výstupu (EES – Entry/Exit System). Tento automatizovaný informační systém bude sloužit pro registraci cizinců ze třetích zemí, kteří cestují do EU na krátkodobý pobyt, a to jak držitelů krátkodobých víz, tak cestujících bez vízové povinnosti.
STĚHOVÁNÍ KACPU OSTRAVA DO HAVÍŘOVA
Krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny (KACPU) v Ostravě se přestěhovalo do Havířova na adresu Na Kopci 5, 735 64 Havířov – Dolní Suchá. Do Havířova se taktéž přestěhovala služba Krátkodobého přístřeší.
POVINNOST HLÁSIT UBYTOVANÉ CIZINCE
V souvislosti se změnami od 1. září 2024 připomínáme pravidlo dané zákonem o pobytu cizinců, podle něhož ubytovatel, který poskytuje cizincům ubytování za úhradu nebo ubytovává více než pět cizinců, je povinen oznámit jejich ubytování cizinecké policii, a to do tří dnů. Pravidlo platí i pro ubytování držitelů dočasné ochrany. Výjimkou je situace, kdy lze ubytované cizince a ubytovatele považovat za osoby blízké.
Školství a výuka českého jazyka
OPRAVA: INFORMACE K PŘIJÍMACÍM ZKOUŠKÁM NA STŘEDNÍ ŠKOLY A KONZERVATOŘE
V říjnovém newsletteru jsme uvedli, že „konzervatoře jsou jedněmi z prvních škol, kde se dělají jednotné přijímací zkoušky už na podzim 2024″. Od školního roku 2024/2025 ovšem platí, že veškeré termíny související s přijímacím řízením do oborů vzdělání s talentovou zkouškou jsou ve všech kolech přijímacího řízení shodné pro obory vzdělání s talentovými i bez talentových zkoušek, a to včetně termínu pro podání přihlášky. Konzervatoře mohou jako součást přijímacího řízení stanovit konání školní přijímací zkoušky stejně jako ostatní obory vzdělání. Za nepřesnost se omlouváme.
TEST PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY Z MATEMATIKY NA STŘEDNÍ ŠKOLU PRO UKRAJINSKÉ DĚTI
Na webových stránkách Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) si lze otestovat připravenost žáka k přijímací zkoušce z matematiky na střední školu v ukrajinské verzi.
Zaměstnanost
ZMĚNY PODPORY V NEZAMĚSTNANOSTI
Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo změny pravidel v oblasti podpory v nezaměstnanosti a rekvalifikací. Hlavní novinkou je zvýšení podpory v nezaměstnanosti v prvním podpůrném období až na 80 procent předchozího příjmu.
PROJEKT EU TALENT POOL
Stránky Evropské unie informují o projektu, díky němuž mohou občané Ukrajiny získat povědomí o pracovním prostředí v České republice a základní podporu při hledání zaměstnání.
Zdravotnictví a sociální oblast
ČASOPIS PRO MLADÉ ZDRAVOTNÍKY
Český červený kříž připravil magazín se zdravotní tématikou pro mladé. Nabízí v něm mimo jiné i kazuistiku týkající se první pomoci při různých nehodách, které ohrožují člověka na životě. Magazín je k dispozici také v ukrajinštině.
PODCAST UNICEF NA PODPORU DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ
Organizace Unicef ve spolupráci se streamovací společností Spotify připravila nový podcast o duševním zdraví pro děti a mladistvé. Pořad s názvem „On my mind“ (V mé mysli) je k poslechu již nyní na Spotify v angličtině či v ukrajinštině.
Ostatní
KONFERENCE CPIC K DRŽITELŮM DOČASNÉ OCHRANY
Centra na podporu integrace cizinců (CPIC) přispěla ke zvládnutí uprchlické krize z Ukrajiny systémovým přístupem, odborností svých pracovníků a koordinací ostatních aktérů integrace. Vyplynulo to ze závěrů konference na téma „Integrační centra a držitelé dočasné ochrany: reflexe a výzvy“, kterou CPIC uspořádala v říjnu v Praze.
PROJEKT VÁNOČNÍ BALÍČEK PRO UKRAJINU
Arcidiecézní charita Olomouc zahájila 16. ročník projektu “Vánoční balíček pro Ukrajinu”. Tento tradiční humanitární projekt je zaměřen na přinášení radosti a naděje dětem na Ukrajině, které se ocitly v obtížné životní situaci. Akce probíhá od 1. října do 15. listopadu.
Další důležité odkazy
Seznam informačních linek českých státních orgánů s informacemi přímo v ukrajinštině.
Nabídka bezplatných kurzů pro uprchlíky na platformě Coursera
Informace z našeho kraje
Co se u nás dělo?
V říjnu jsme otevřeli 4 nové kurzy českého jazyka v Liberci a 2 kurzy na detašovaném pracovišti v České Lípě. Od ledna 2025 plánujeme nabídku kurzů češtiny opět rozšířit.
V průběhu října jsme realizovali 4 adaptačně-integrační kurzy zaměřené na klienty hovořící anglicky, ukrajinsky, mongolsky a vietnamsky.
V úterý 1. 10. jsme se zúčastnili setkání pořádaného základní školou Lada, které bylo určeno primárně pro rodiče dětí s odlišným mateřským jazykem.
Dne 3. 10. jsme přijali pozvání na setkání v Mostě, které bylo zaměřeno na integraci dětí a žáků z Mongolska.
V pátek 11. 10. byl realizován sociokulturní kurz na téma „Zkouška nanečisto pro trvalý pobyt“, během kterého si klienti vyzkoušeli, jak vypadá oficiální zkouška pro trvalý pobyt a jak náročné jsou její písemné a ústní části.
Dne 18. 10. jsme v našem Centru přivítali studentky Technické univerzity v Liberci, které se zaměřují na sociální problematiku.
Ve středu 23. 10. proběhl na našem detašovaném pracovišti v České Lípě workshop na téma „Nebezpečí pro mládež v oblasti závislostí“.
Hravá hodinka a dílničky na KACPU pro malé děti proběhly ve dnech 2. 10., 9. 10., 16. 10., 23. 10. a 30. 10. Hravá hodinka a dílničky pracují hravou formou s našimi nejmenšími.
Co se u nás děje?
Realizují se adaptačně-integrační kurzy zejména pro mongolsky, rusky a ukrajinsky hovořící klienty.
Na listopad jsou plánovány adaptačně-integrační kurzy pro čínsky a rusky hovořící klienty v Liberci.
Realizujeme pravidelná setkání komunitního klubu pro skupinu 50+, jejichž cílem je podpora této věkové kategorie a vytvoření bezpečného a přátelského prostoru. Účastníci mohou na setkání sdílet své zkušenosti, vyměňovat si rady a příjemně trávit čas ve společnosti ostatních.
V rámci projektu UNICEF plynule běží spolupráce s regionálními partnery, a to s DDM Smetanka Nový Bor a libereckým V-klubem. Aktivity jsou zaměřeny na předcházení sociálně-patologických jevů formou volnočasových aktivit, doučováním a realizací komunitních klubů.
Naše Centrum taktéž realizuje volnočasové aktivity pro rodiče s dětmi, ale zejména pro mladistvé 15+ jako například konverzační kluby českého jazyka, kulaté stoly, herní a sportovní odpoledne a tematické workshopy. Cílem je zajistit této skupině bezpečné prostředí s adekvátním trávením volného času.
Mládež CPIC v Liberci tráví odpoledne organizovanými volnočasovými aktivitami, sami si realizují setkávání v čajovně, účastní se lekcí moderního tance, zkouší právní debaty nebo hrají společenské vzdělávací hry.
Ve spolupráci s UNICEF pořádáme pravidelná setkání pro maminky s dětmi, jejichž cílem je vytvořit bezpečné a podpůrné prostředí. Na těchto setkáních mohou maminky sdílet své zkušenosti, získávat cenné rady a vzájemně se podpořit v podobných životních situacích.
Stále probíhá koordinační role sítě tlumočení na KACPU a OAMP v Liberci. Zajišťujeme i tlumočení a doprovody na úřady a podobně.
V pondělí v čase 12-18 a pátek v čase 8-12 probíhá v libereckém CPIC psychosociální poradenství.