Prostřednictví našeho červencového Newsletteru CPIC pro Karlovarský kraj se s vámi chceme podělit nejen o aktuality z oblasti integrace a migrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Karlovarský kraj.
AKTUALITY
POBYT V ČR
EU PRODLUŽUJE DOČASNOU OCHRANU PRO UPRCHLÍKY Z UKRAJINY DO BŘEZNA 2027
Ministři vnitra zemí EU dne 13. června 2025, v Lucemburku schválili prodloužení dočasné ochrany do 4. března 2027. Současně návrh obsahuje doporučení, jak koordinovaně přejít od dočasné ochrany k jiným formám pobytu. Každý stát si však bude moci zvolit vlastní přístup – nepůjde o celoevropské jednotné řešení.
NAŠI UKRAJINCI NOVĚ NA TELEGRAMU
Byl spuštěn nový kanál na Telegramu, který najdete na následujícím odkazu: https://t.me/oampMV
Zde naleznete aktuální informace k dočasné ochraně a zvláštnímu dlouhodobému pobytu.

MIGRAČNÍ PAKT
Migrační pakt přináší některá zpřísnění v oblasti azylové migrace. Rozložení odpovědnosti za příchozí žadatele o azyl mezi všechny členské státy, tzv. tři podoby solidarity mezi státy – článek Od kvót k povinné flexibilitě. Migrační pakt otestuje evropskou soudržnost.
DOBROVOLNÝ NÁVRAT A REINTEGRACE – PROJEKT IOM CZECHIA
Program asistovaného dobrovolného návratu a reintegrace (AVRR) je navržen na podporu migrantů, kteří se chtějí dobrovolně vrátit do svých zemí původu. Cílem tohoto programu je zajistit bezpečný, důstojný a udržitelný návrat a také úspěšnou reintegraci do domovských komunit.
Aktuální projekt IOM Czechia AVRR (07/2024 – 4/2026) umožňuje tyto služby státním příslušníkům třetích zemí, kteří čelí správnímu vyhoštění, pobývají nelegálně nebo se potýkají s jinými rozhodnutími o navrácení. Letáky v různých jazycích a kontaktní informace na pracovníky IOM.
KONEC OBDOBÍ PRO VYJÁDŘENÍ ZÁJMU O ZVLÁŠTNÍ DLOUHODOBÝ POBYT
Dne 1. 5. 2025 skončilo období pro vyjádření zájmu o zvláštní dlouhodobý pobyt. Nyní bude probíhat posouzení splnění podmínek pro získání zvláštního dlouhodobého pobytu. Informace o splnění nebo nesplnění podmínek budou dostupné v uživatelském účtu žadatele, a to před registrací ke zvláštnímu dlouhodobému pobytu, která bude spuštěna 1. 9. 2025.
Více informací ohledně registrace se bude postupně zveřejňovat na portálu v sekci Zvláštní dlouhodobý pobyt. Informace budou zveřejňovány také průběžně na facebookové stránce Naši Ukrajinci.
ŠKOLSTVÍ A VÝUKA ČESKÉHO JAZYKA
UKRAJINSKÝCH ŽÁKŮ JE V ČR LEHCE PŘES 3 PROCENTA
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy přináší nejnovější data k počtu ukrajinských žáků na českých základních a středních školách. Podle jarního sběru dat bylo k 31. březnu letošního roku na základních a středních školách 46 806 ukrajinských žáků-uprchlíků, což představuje 3,1 % z celkového počtu žáků v těchto stupních vzdělávání.
ČEŠTINA JAKO DRUHÝ JAZYK S UMÍME TO
Webové stránky projektu UMÍME TO nabízí češtinu pro ukrajinsky mluvící cizince; děti a mládež. K dispozici jsou cvičení podle ročníků základních nebo středních škol.
JAK PODPOŘIT ŽÁKY S ODLIŠNÝM MATEŘSKÝM JAZYKEM O PRÁZDNINÁCH?
Národní pedagogický institut (NPI) přináší tipy, jak přes léto pomoci dětem s odlišným mateřským jazykem neztrácet dosaženou úroveň českého jazyka.
LEGALIZACE DOKLADŮ O ZAHRANIČNÍM VZDĚLÁNÍ – DŮLEŽITÉ ZMĚNY
Cizinci, kteří v ČR žádají o uznání vzdělání ze zahraničí, musí nově své dokumenty legalizovat v zemi původu. Už nestačí předložit jen originál s razítkem nebo podpisem. Legalizace se provádí dvěma způsoby: apostilací (např. pro Ukrajinu) nebo superlegalizací (v ostatních případech). Bez tohoto ověření není možné pokračovat v řízení o uznání vzdělání.
Tato povinnost se vztahuje na všechny žádosti podané podle paragr.108 školského zákona. Platí i v případech, kdy má ČR s danou zemí uzavřenou dohodu o ekvivalenci vzdělání. MŠMT požaduje jednotný přístup napříč všemi kraji. Pro Ukrajinu slouží k apostile oficiální portál: www.apostille.in.ua. Dokumenty lze podat osobně v Kyjevě nebo online přes osobní účet. Bez legalizace nebude zahraniční doklad o vzdělání akceptován.
ZAMĚSTNANOST
PASTI PRACOVNÍHO PRÁVA
Neférové praktiky při zaměstnávání pracovníků v Česku zasahují nejen cizince, ale i další zranitelné skupiny. Nová analýza Člověka v tísni Pasti pracovního práva odhaluje systémové nedostatky v ochraně pracovních práv, zejména u držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny. Studie se zaměřuje na mezery v právní úpravě a praktiky zaměstnavatelů, kteří je zneužívají.
TYPY PRACOVNĚPRÁVNÍCH VZTAHŮ PRO CIZINCE V KOSTCE
Ve spolupráci s MPSV a v rámci projektu EURES byly vytvořeny videa ve třech jazykových mutacích zabývající se typy pracovněprávních vztahů v ČR. Jedná se o představení stručného popisu těchto typů vztahů a možností je porovnat.
Audi UA + CZE https://www.youtube.com/watch?v=AECxTw39mso
Audio CZE + ENG https://www.youtube.com/watch?v=SoWZYqhmaGU
ZDRAVOTNICTVÍ A SOCIÁLNÍ OBLAST
INFORMACE K NAVÝŠENÍ HUD VE VZTAHU K NOVÉMU POSUZOVÁNÍ ZDRAVOTNÍHO STAVU OD 1. 7. 2025
S účinností od 1. 7. 2025 přichází nové posuzování zdravotního stavu pro osoby s DO. Nově bude možné u osoby s DO, která v důsledku dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby, navýšit HuD pouze v případě, že tato osoba požádá o posouzení míry omezení soběstačnosti prostřednictvím Institutu posuzování zdravotního stavu, a to elektronicky přes ePortál ČSSZ.
CIZINCI A NÁROK NA SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ
Organizace SIMI zpracovala přehlednou a praktickou tabulku se všemi typy pobytů cizinců v ČR s označením, zda tito cizinci spadají do okruhu oprávněných osob pro sociální dávky, veřejné zdravotní pojištění, sociální služby a jaká je jejich pozice na trhu práce v ČR.
NOSTRIFIKACE A APROBAČNÍ ZKOUŠKA LÉKAŘŮ A NELÉKAŘSKÝCH ZDRAVOTNICKÝCH PROFESÍ
Prezentace NCONZO – projekty a KCC – prezentace procesu aprobační zkoušky pro nelékařské zdravotnické pracovníky, nabídka NCONZO, e-learning češtiny, modulové vzdělávání
Prezentace IPVZ – kariérové centrum – nabídka služeb Kariérového centra IPVZ, e-learning češtiny zdarma pro zahraniční lékaře, prezentace v ruštině
Prezentace od MUDr. Olgy Žernosek ze spolku zahraničních lékařů Doktor Čechov obsahují odkazy na formuláře IPVZ, NCONZO a Ministerstva zdravotnictví, ale zejména praktické rady pro všechny fáze aprobační zkoušky lékařů, které vycházejí z mnohaletých zkušeností při podpoře zahraničních lékařů:
Nostrifikace a aprobační zkouška – LÉKAŘI
Nostrifikace a aprobační zkouška – SESTRY
INTERKULTURNÍ PRÁCE VE ZDRAVOTNICTVÍ
Organizace AMIGA vytvořila stručný návod, jak využívat služby interkulturních pracovníků ve zdravotnictví a jak podpořit vzájemné porozumění pacientů a zdravotnických pracovníků.
Desatero pro zdravotnické pracovníky pro překonávání jazykových a sociokulturních bariér při poskytování zdravotní péče uprchlíkům za pomoci tlumočení.
DUŠEVNÍ ZDRAVÍ A VIETNAMSKÁ KOMUNITA S PROJEKTEM TAMly
V rámci projektu TAMly vznikl prostor pro vietnamské komunity a také jednotlivce, který nabízí duševní podporu této cílové skupině. Zároveň představuje a realizuje tzv. sebezkušenostní skupinu, která má za cíl poukázat na prožité pocity, zažité vzorce chování, porozumění, aj.
PODÁVÁNÍ PŘIHLÁŠEK K APROBAČNÍM ZKOUŠKÁM A ŽÁDOSTÍ O VÝKON ZDRAVOTNICKÉHO POVOLÁNÍ PODZIM 2025
V termínu do 1.8.2025 je možnost podání přihlášek k aprobačním zkouškám, které budou probíhat na podzim 2025. Do stejného termínu 1.8.2025 lze také provést podání žádosti o uznání odborné způsobilosti k výkonu daného zdravotnického povolání.
OSTATNÍ
PODCAST AKTUALITY PRO UKRAJINCE V ČESKU
Pro ukrajinské občany žijící v České republice je nyní k dispozici nový podcast od Radio Prague International. Tento každodenní podcast v ukrajinštině nabízí aktuální zprávy, praktické rady a příběhy uprchlíků, které vám pomohou lépe se orientovat v českém prostředí.

HLEDÁTE SNADNÝ ZPŮSOB, JAK PŘEKONAT BARIÉRU MEZI UKRAJINSKÝMI A ČESKÝMI OBČANY?
Vypracovali jsme pro vás interaktivní slovník obsahující klíčové termíny a fráze pro situace, které mohou nastat při komunikaci s Ministerstvem vnitra. Vše je přehledně uspořádané podle abecedy a doplněné českými překlady.
Nově jsme slovníček obohatili o termíny týkající se zvláštního dlouhodobého pobytu.
Ukrajinsko-česká varianta: https://komunikace.my.canva.site/slovnikua
Česko-ukrajinská varianta: https://komunikace.my.canva.site/slovnikcz

INFORMACE Z NAŠEHO KRAJE
CPIC Karlovy vary
Co se u nás dělo?
KRAJSKÁ PLATFORMA V KARLOVÝCH VARECH
V měsíci červnu naše Centrum zrealizovalo krajskou platformu týkající se nejen uprchlíků z Ukrajiny. Pravidelně se při tomto setkání potkávají kolegové ze samosprávy, neziskových organizací a z cizinecké policie ČR, aby řešili aktuální problematiku osob s dočasnou ochranou, kazuistiky, statistiky či monitoring služeb, atd. A ne jinak tomu bylo i tentokrát.

MONGOLSKO LETEM SVĚTEM NA ZŠ BOCHOV
V rámci vzdělávací akce jsme dne 11.06. uspořádali na ZŠ Bochov setkání s mongolskými zvyky a tradicemi. Naše sociální pracovnice s asistentkou a s naší komunitní pracovnicí pro mongolskou menšinu připravily pro děti druhého stupně hravou prezentaci a také doprovodné vzdělávací hry o Mongolsku. Součástí prezentace bylo také představení tradičních mongolských oděvů určených ke speciálním příležitostem, které si děti mohly vyzkoušet.

VÝBOR PRO NÁRODNOSTNÍ MENŠINY OKRESU KARLOVY VARY
Dne 04.06. se na Krajském úřadě Karlovy Vary (KÚKK) konalo další setkání výboru. Řeč byla o dokončení plánované realizace výstavy o národnostních menšinách, o plánování termínů oceňování nejlepších středoškolských studentů národnostních menšin v kraji nebo o nové podobě plánovaného festivalu na podzim 2025.
KLUB MLÁDEŽE A CESTY SPACE
Dne 18.06. se během konání Klubu mládeže 13+ prezentovaly služby a aktivity v rámci webové stránky Cesty Space. Prezentace se ujali zástupci mládeže Míša s Annou a představili ostatním členům klubu nabízené programy, workshopy, rekvalifikační kurzy, letní školu, ale také možnosti ukládání informací o své osobě a dosažených vzdělání a rekvalifikací na stránkách Cesty Space. Uložené informace slouží k vytvoření celistvého seznamu – životopisu, který pak lze zaslat v nabízených nabídkách práce/brigád. Tyto nabídky jsou v samotné sekci Cesty Space a aktualizují se. Do tohoto programu se lze bezplatně zaregistrovat, být v bezpečném prostřední nabídek a čerpat možnosti pro mladé uprchlíky. Odkaz níže.

Co se u nás děje?
MOSTY K INTEGRACI S IOM – PORADENSTVÍ PRO KLIENTY S DOČASNOU OCHRANOU
V rámci spolupráce s IOM (Mezinárodní organizace pro migraci) a Úřadem práce Karlovarského kraje poskytujeme v našem Centru možnost domluvit si setkání se specialistou, abychom společně realizovali podporu klientů s dočasnou ochranou, a to formou profesního poradenství, které je zaměřeno na podporu procesu nostrifikace, využití nabídek rekvalifikačních programů.
Nabízené termíny profesního poradenství v Centru Karlovy Vary:
Čtvrtek: 10.07.2025 od 8:30 – 12:30
Čtvrtek: 24.07.2025 od 8:30 – 12:30

KURZY ČESKÉHO JAZYKA – ZAKONČENÍ 1. POLOVINY ROKU VÝUKY
Když končí úroveň kurzu českého jazyka, dochází také k loučení s těmi, kteří už došli tam, kam mohli. Anebo stačí, když se mění oblíbená lektorka češtiny a společně s ní i celá třída; to vede k vzájemnému poděkování a vděčnosti za společně strávený čas, ale také za předané znalosti, aktivní a intenzivní přístup všech zúčastněných a odhodlání to nevzdat, i když to někdy není jednoduché.

Dodatek: Přes měsíc červenec a srpen se kurzy českého jazyka nekonají. Další nábor do kurzů se uskuteční poslední týden v srpnu a na začátku září; bude se to týkat kurzů A0, A1, A2, B1. Pro více informací kontaktujte koordinátorku Centra viz. Kontakty.

KLUB PRO MLADÉ 13+
Až do konce října 2025 se u nás v Centru budou konat pravidelné aktivity v rámci Klubu pro ukrajinskou mládež ve věku od 13 – 24 let, ale také jednorázové aktivity. Můžeme hovořit o workshopech na různá témata a s různorodou náplní, až po vzdělávací a volnočasové aktivity, které jsou současné, užitečné a atraktivní pro mladou generaci. Do Klubu je možné se po celou dobu trvání přihlásit u nás v Centru a nebo oslovit zástupce mládeže skrze sociální sítě. Tato aktivita je zcela zdarma a je finančně podporována světovou organizací UNICEF. Pro více informací nás informujte viz. Kontakty.

TERMÍNY PSYCHOSOCIÁLNÍHO PORADENSTVÍ A TERMÍNY PRÁVNÍHO PORADENSTVÍ
Poskytujeme bezplatnou službu psychosociálního poradenství pro všechny cizince. Objednat se mohou klienti pomocí e-mailu nebo telefonicky.
Termíny psychosociálního poradenství na ČERVENEC:
každou středu v měsíci od 11:00 – 16:00


Rovněž nabízíme bezplatné právní poradenství, a to každé pondělí a středu od 16:00 do 18:00 hodin u nás na pracovišti v Karlových Varech. Doporučujeme se předem objednat na telefonním čísle nebo e-mailu, viz Kontakty.
§
Termíny právního poradenství na ČERVENEC:
každé pondělí a středu v měsíci od 16:00 – 18:00
Co máme v plánu?
KONVERZAČNÍ KLUB PRO DĚTI A MLÁDEŽ
Od 7.7.2025 začíná prázdninový Konverzační klub pro děti a mládež, a to ve dvou skupinách a to každé pondělí a středu:
- skupina: od 10 – 14 let v čase od 10:00 – 11:30
- skupina: od 15 – 24 let v čase od 11:45 – 13:15
Nutná registrace!

ODKAZY
V rámci poskytování služeb máme v plánu realizaci sociokulturních kurzů, adaptačně – integračních kurzů, pořádání aktivit pro mládež, práci v terénu a plánování schůzek na regionální úrovni. Pro aktuální informace také doporučujeme sledovat náš facebookový a instagramový profil.
CPIC CHEB – DETAŠOVANÉ PRACOVIŠTĚ
Co se u nás dělo?
PLATFORMA V CHEBU
Dne 16.6. se u nás v Centru Cheb opět konala krajská platforma, tentokrát okresu Cheb, Mariánské Lázně a Aš. Cílem bylo opětovné setkání institucí, neziskovek a samospráv v rámci vzájemného shrnutí práce a statistik v první polovině roku 2025, popis aktuální situace v okresech a sdílení praxe a služeb v dané problematice osob s dočasnou ochranou. Součástí bylo také představení spolku KARO e.v., který funguje přeshraničně v Německu ve spolupráci s Českou republikou a jehož pobočka se nachází v Chebu. Nabízí pomoc v boji proti sexuálnímu vykořisťování dětí a žen, nuceného užívání návykových látek a násilí.

KOMISE PRO NÁRODNOSTNÍ MENŠINY
Dne 25.6. se Městském úřadu Cheb konalo setkání Komise pro národnostní menšiny. Součástí programu bylo představení CPIC a našich poskytovaných služeb. Komise také přešla k řešení otázek týkající se filipínské a romské menšiny, které jsou především v okrese Cheb nejpočetnějšími skupinami, a s tím spojených služeb a poradenství pro tuto cílovou skupinu.
Co se u nás děje?
TERMÍNY PSYCHOSOCIÁLNÍHO A PRÁVNÍHO PORADENSTVÍ NA OBJEDNÁNÍ
Bezplatná psychosociální pomoc pro klient s dočasnou ochranou je u nás v Centru Cheb dostupná každé pondělí od 12:00 – 18:00. Doporučujeme zájemcům se předem objednat skrze e-mail, nebo telefonicky, viz. Kontakty – detašované pracoviště Cheb.
Bezplatná právní pomoc pro cizince je u nás v Centru Cheb dostupná každou středu od 08:00 – 12:00. Doporučujeme zájemcům se předem objednat skrze e-mail, nebo telefonicky, viz. Kontakty – detašované pracoviště Cheb.
KURZY ČESKÉHO JAZYKA
Kurzy českého jazyka jsou v Centru Cheb nyní uzavřeny. Další přijetí do kurzů odstartuje na začátku září. Kurzy českého jazyka se tak otevřou v 1.října 2025. Pro bližší informace kontaktuje koordinátorku v Chebu nebo zašlete e-mail: iccheb@suz.cz.
Co máme v plánu?
ODKAZ
Pro aktuální informace doporučujeme sledovat náš facebookový a instagramový profil.
AKTIVITY NAŠICH PARTNERŮ
- DIECÉZNÍ CHARITA PLZEŇ – poskytuje v Azylovém domě Betlém Cheb od 13.1.2025 jazykové kurzy českého jazyka pro ukrajinské uprchlíky s dočasnou ochranou ve věku od 18 let. Poskytován je také konverzační klub během víkendů. Projekt S Charitou za lepší češtinou! je spolufinancován Evropskou unií z programu Azylového, migračního a integračního fondu.
- KOTEC o.p.s – pracoviště v Mariánských Lázních nabízí podporu a pomoc uprchlíkům v rámci projektu „Přechod z ubytovacího zařízení do soukromého bydlení“. V případě zájmu kontaktujte KOTEC – Mariánské Lázně. Centrum zároveň poskytuje překladatelské a tlumočnické služby a podporuje rodiny, přičemž spolupracuje i s rodinami uprchlíků. Také poskytuje zprostředkování výuky kurzů českého jazyka pro cizince nebo doučování dětí. Jedná se o nízkoprahové centrum pro děti a mládež – nabízí mimo jiné sociální poradenství či zprostředkování akcí pro děti a mládež (tábory apod.)
- PEČUJEME SRDCEM – Tato nezisková organizace na podporu rodičů samoživitelů nabízí možnosti materiální pomoci, podporu a organizování rodinných akcí i pro cizince.
- AMAR – Akademie Mariánské Lázně o.p.s. – pod vedením erudovaných pedagogů pomáhá s roční přípravou cizinců k přijímacím zkouškám na české střední a vysoké školy. V souvislosti s výukou si mohou studenti zlepšit své jazykové schopnosti na úrovně B1, B2 a C1. Jedná se o prezenční studium. Tato služba je zdarma v rámci dotačního programu.
- Farní CHARITA Cheb – nabízí možnost finanční podpory rodinám uprchlíků na nákup potravin či nezbytných hygienických potřeb. Pomoc realizuje prostřednictvím sbírek a darovacích smluv. Dále poskytuje finanční podporu na školní potřeby, zájmové kroužky, vzdělávání nebo tábory.
- GENERACE KK – Nabízí možnost doučování dětí, pomoc při realizaci dětských táborů, služby pro rodinu či právní poradenství a pomoc s oddlužením. Spolek podporuje občanskou společnost, mezikulturní vnímání komunity a mezigenerační soužití a poskytuje také podporu všem aktérům komunitního života.
- Klub NORA je nízkoprahové zařízení a je součástí občanského sdružení Světlo Kadaň z.s. Nabízí širokou škálu aktivit pro děti a mládež: kurzy, přednášky, sportovní, vzdělávací a zájmové aktivity. Ve spolupráci se CPIC Cheb proběhly již tři workshopy pro mládež 15+.