Prostřednictvím našeho březnového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Zlínský kraj.
1.) Aktuality
Pobyt v ČR
CHYSTÁ SE LEX UKRAJINA V
Chystaná novela Lex Ukrajina V by měla platit od 1. 4. 2023. Humanitární dávka bude ve výši životního minima. Po šesti měsících se dávka sníží na existenční minimum, budou definovány zranitelné skupiny, u nichž se dávka nesníží. Dále Lex Ukrajina V zahrnuje změny ohledně bydlení a zdravotního pojištění, kde budou rozšířeny kategorie osob, které budou pojištěnci státu i po 150 dnech. Implementaci této novely se budeme dále věnovat.
ONLINE REGISTRACE DOČASNÉ OCHRANY
Během měsíce února byla spuštěna online registrace pro prodloužení dočasné ochrany na webu:
Držitelé dočasné ochrany jsou povinni se elektronicky registrovat k prodloužení nejpozději do 31.3.2023. Pokud tak neučiní, dočasná ochrana zanikne.
OVĚŘENÍ PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Nástroj pro online ověření prodloužení dočasné ochrany, jehož pomocí si mohou české úřady, zdravotní pojišťovny nebo zaměstnavatelé ověřit, zda má dotyčný ukrajinský uprchlík dočasnou ochranu stále platnou/prodlouženou. Do vyhledávacího okna je nutné zadat číslo jednací OAMP a datum narození cizince.
Více informací naleznete zde:
POTVRZENÍ O PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Pokud nepřijde email potvrzující rezervaci termínu, je potřeba zkontrolovat rezervaci termínu ve svém účtu na https://prod.frs.gov.cz/ . Pokud je termín zapsaný, je rezervace platná. V případě, že osoba s dočasnou ochranou potřebuje potvrzení (například pro pojišťovnu, nebo cestu na Ukrajinu), může si potvrzení o registraci stáhnout ze svého uživatelského účtu, kde je tento dokument k dispozici.
ZÁNIK NÁROKU NA PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Cizinci, kteří měli platné pobytové oprávnění (dlouhodobé vízum, dlouhodobý / trvalý pobyt / dočasnou ochranu) vydané v jiném státu a takové pobytové oprávnění bylo zrušeno nebo vypršelo po 24. únoru 2022, nemají nárok na udělení dočasné ochrany. Na dočasnou ochranu zároveň nemají nárok cizinci, kteří měli dlouhodobé pobytové oprávnění v České republice a po 24. únoru 2022 si tento pobyt neprodloužili nebo jim byl zrušen. Tito cizinci nejsou osobami, které žily / pobývaly na území Ukrajiny před datem 24. února 2022.
TZV. KANADSKÁ VÍZA VYDANÁ OSOBÁM PRCHAJÍCÍM Z UKRAJINY A PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Informace pro držitele tzv. kanadských víz vydaných osobám prchajícím z Ukrajiny Ministerstvo vnitra sděluje, že tzv. „kanadská víza“, („Temporary Resident Visa“) vydaná osobám prchajícím z Ukrajiny do 10. 2. 2023, nebudou překážkou pro prodloužení dočasné ochrany. Toto se týká víz označených „V1“ nebo „W1“.
Víza označená „W1“ vydaná po 10. 2. 2023 budou překážkou pro prodloužení dočasné ochrany. Pokud jde o dočasnou ochranu, u které již byl vyznačen zánik z důvodu existence kanadského víza, je možné o ni požádat znovu (tj. nelze využít prodloužení).
Existence vyznačeného kanadského víza je stále překážkou pro první udělení dočasné ochrany.
Účast v programu USA Uniting for Ukraine s ohledem na svůj charakter, není překážkou prodloužení dočasné ochrany.
VÍZA VELKÁ BRITÁNIE
Existence „visitor“ víza vydaného Velkou Británií s dobou platnosti do 6 měsíců není překážkou prodloužení dočasné ochrany. Překážkou je vízum označené jako „Ukraine Scheme“ bez ohledu na dobu platnosti.
STÁTNÍ MIGRAČNÍ SLUŽBA UKRAJINY
Státní migrační služba Ukrajiny spouští v České republice pilotní projekt „Passportnij služba“. V rámci projektu dorazilo 5 speciálních dodávek, které budou cestovat po městech a přijímat od ukrajinských uprchlíků žádosti o náhradu nebo vydání nových vnitrostátních dokladů, ale i zahraniční pasy, občanské průkazy a řidičské průkazy.
POMOC S REGISTRACÍ PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY UKRAJINSKÝM UPRCHLÍKŮM
Centrum pomáhá s registrací lidem, kteří ji sami nezvládnou. Na webové stránce je také k dispozici podrobný návod v dvojjazyčném provedení, dle kterého je možné postupovat v případě nejasností. Veškeré dotazy také zodpoví infolinka 974 801 802, která popřípadě pomůže odstranit potíže vzniklé při registraci. V rámci procesu prodloužení dočasné ochrany poskytují také naši sociální pracovníci a tlumočníci asistenční pomoc na pracovištích OAMP MVČR.
Školství a výuka českého jazyka
PŘIJÍMÁNÍ DO 1. ROČNÍKU STŘEDNÍCH ŠKOL V ROCE 2023
Do 1. března 2023 je možné podat si přihlášku na střední školu. Ministerstvo mládeže, školství a tělovýchovy připravilo letáček, který má usnadnit orientaci ukrajinským občanům v této problematice.
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) přeložilo vzorové testy z matematiky do ukrajinštiny tak, aby se mohli žákyně a žáci na tuto zkoušku připravit.
GARANTOVÁ VÝZVA ČESKÉ RADY DĚTÍ A MLÁDEŽE – PODPORA UKRAJINSKÉ NESCHOLARIZOVANÉ MLÁDEŽE
Program je zaměřen na mladé ve středoškolském věku 15-19 let, kteří nenastoupili na střední školy v ČR. Česká rada dětí a mládeže má možnost financovat aktivity jako např. doučování a přípravu na SŠ, tandemové aktivity s českými vrstevníky, projektové dny apod. Příjemci podpory jsou organizace pracující s mládeží.
ÚPRAVY JEDNOTNÝCH PŘIJÍMACÍCH ZKOUŠEK PRO UCHAZEČE S ODLIŠNÝM MATEŘSKÝM JAZYKEM PRO ŠKOLNÍ ROK 2023/24
Osoby s dočasnou ochranou, či vízem strpění v souvislosti s válkou na Ukrajině, mohou zažádat o úlevy u jednotných přijímacích zkoušek
PRŮZKUM STAVU VZDĚLÁVÁNÍ A ZAČLEŇOVÁNÍ UKRAJINSKÝCH DĚTÍ UPRCHLÍKŮ DO ČESKÉHO VZDĚLÁVACÍHO SYSTÉMU.
MŠMT a UNICEF ve spolupráci s agenturou PAQ Research a Sociologickým ústavem AV ČR publikovali průzkum stavu vzdělávání a začleňování ukrajinských dětí uprchlíků do českého vzdělávacího systému.
Zaměstnanost
PROJEKT EURES+3Z Up!
Poskytované aktivity v rámci projektu EURES+3Z Up! v oblasti zaměstnanosti se stanou dostupnější také cizincům, včetně držitelů dočasné ochrany, kteří do České republiky utíkají před válkou na Ukrajině. Součástí projektu bude také rozvoj mezinárodní spolupráce.
Sociální systém
ROZŠÍŘENÍ KOMPETENCÍ BEZPLATNÉ LINKY CALL CENTRA ÚP
Od 1. 2. 2023 lze prostřednictvím bezplatné linky Call centra Úřadu práce ČR (800 77 99 00) nově zjistit, jak daleko je zpracování žádosti o konkrétní dávku, nebo kdy mohou očekávat peníze. Během pilotního provozu se tato služba bude týkat prozatím výhradně dávek státní sociální podpory, tedy příspěvku na bydlení, přídavku na dítě, rodičovského příspěvku nebo porodného.
Zdravotnictví
PRODLOUŽENÍ ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ A PLATNOSTI PRŮKAZU POJIŠTĚNCE PO PRODLOŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY (VZP)
Po prodloužení dočasné ochrany bude klientům prodlouženo i zdravotní pojištění a následně vystaven náhradní průkaz zdravotního pojištění. O průkaz si mohou klienti požádat až před uplynutím platnosti stávajícího dokladu, který obdrželi při přihlášení se ke zdravotnímu pojištění.
Pokud klient již osobně navštívil pracoviště OAMP MV ČR a má tedy nový vízový štítek s prodlouženou dočasnou ochranou do 31. 3. 2024, můžete požádat o náhradní průkaz zdravotního pojištění na kterékoliv pobočce zdravotní pojišťovny VZP. VZP připravuje on-line formulář, prostřednictvím kterého bude možné přímo vygenerovat náhradní průkaz zdravotního pojištění dle platnosti prodloužené dočasné ochrany. Není tedy nutné navštěvovat pobočky, pokud je zdravotní průkaz ještě stále platný.
OČKOVACÍ KAMPAŇ PRO UKRAJINCE POD HLAVIČKOU MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s fondem UNICEF, v polovině února spustilo očkovací kampaň pro Ukrajince. Cílem je zvýšit důvěru v očkování, poskytnout spolehlivé informace a zdroje ke snadnému přístupu k vakcínám, a tím navýšit úroveň imunizace jak u běžného očkování, tak i u vakcín proti COVID-19.
Ostatní
VLÁDA JMENOVALA NOVOU NÁRODNÍ KOORDINÁTORKU PRO ADAPTACI A INTEGRACI UPRCHLÍKŮ Z UKRAJINY A SCHVÁLILA PŘEVZETÍ SÍTĚ KACPU MINISTERSTVEM VNITRA
Vláda jmenovala zmocněnkyni pro lidská práva Kláru Šimáčkovou Laurenčíkovou národní koordinátorkou pro adaptaci a integraci uprchlíků z Ukrajiny. Také schválila změnu v zajištění zázemí pro krajská asistenční centra pomoci Ukrajině (KACPU). Ta od dubna převezme Ministerstvo vnitra.
CHORVATSKO JE SOUČÁSTÍ SHENGENSKÉHO PROSTORU
Od 1. 1. 2023 se součástí schengenského prostoru stalo Chorvatsko, čímž došlo ke zrušení hraničních kontrol při vstupu na území Chorvatska v rámci schengenského prostoru pozemní cestou. Ke zrušení hraničních kontrol při vstupu přes letiště na území Chorvatska dojde dle platné legislativy 26. března 2023.
FESTIVAL JEDEN SVĚT
Dvacátý pátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se uskuteční od 22. března do 2. dubna ve 28 městech po celé České republice. Vybrané filmy budou po skončení festivalu dostupné ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online.
SPOLUPRÁCE OBCÍ, ŠKOL a NNO
O spolupráci obcí, škol a NNO při začleňování žáků a studentů s odlišným mateřským jazykem se můžete dozvědět v záznamu přednášky, kterému se dlouhodobě věnuje Bc. Jan Heinrich, vedoucí sociálních služeb, META, o.p.s., ve spolupráci s organizací SIMI.
ČASOPIS PARŤÁK PRO UKRAJINSKÉ DĚTI ŽIJÍCÍ V ČESKÉ REPUBLICE
Pod hlavičkou Junáka-českého skauta je realizován dvojjazyčný časopis Parťák, který je zdarma dostupný v tištěné i online formě. Časopis je vhodný pro holky a kluky od 8 do 13 let, zábavnou formou dětem představí Českou republiku a může sloužit jako podpůrný materiál v dětských skupinách a školních třídách.
Další užitečné odkazy
Ministerstvo zdravotnictví
MŠMT
Inspirace a podpora pro pedagogy při práci s dětmi a žáky s odlišným mateřským jazykem
2.) Informace z našeho kraje
CPIC ZLÍN
Co se u nás dělo?
KURZY ČESKÉHO JAZYKA PRO CIZINCE
Od 6. 2. 2023 jsme ve Zlíně otevřeli nové intenzivní kurzy češtiny v úrovních A0 – A1 – A2 – B1. Kurzy jsou zaplněny. Nové kurzy otvíráme od dubna 2023. Zájemci se již mohou registrovat na tento termín na adrese CPIC Zlín, Štefánikova 167, 760 01 Zlín. Lekce se konají pro každou úroveň 2x týdně.
V únoru 2023 ve Zlínském kraji probíhalo celkem 12 základních a 14 intenzivních kurzů českého jazyka, včetně specializovaných kurzů pro děti. Podrobnosti k výuce českého jazyka naleznete na našich webových stránkách.
SOCIOKURZY březen 2023
Pravidelně realizujeme v našem Centru sociokulturní kurzy na témata týkající se naší cílové skupiny. Cílíme zejména na oblast trhu práce a školství. V březnu 2023 se uskuteční sociokulturní kurz na téma „Sociální zabezpečení v těhotenství a mateřství“, konkrétně 15. 3. 2023 ve Zlíně na adrese Štefánikova 167. Je zajištěno tlumočení do ukrajinštiny.
15. února 2023 se uskutečnilo ve CPIC Zlín setkání na téma „Přihlášky a přijímací řízení na VŠ“, kde byl představen postup, jak se přihlásit na univerzitu krok po kroku i systém vzdělávání v ČR.
8. 3. 2023 proběhne ve CPIC Uherské Hradiště, Protzkarova 1180, Uherské Hradiště sociokurz pro cizince na téma Daňové přiznání. Praktické informace předají pracovníci finančního úřadu. Bližší informace naleznete na našem facebookovém profilu CPIC Zlínský kraj.
ADAPTAČNĚ – INTEGRAČNÍ KURZY březen 2023
Každý měsíc realizujeme adaptačně-integrační kurzy, nejen pro ukrajinsky mluvící. V březnu pořádáme tyto veřejné adaptačně integrační kurzy:
14. 3. 2023 v 15:30 hod — jazyková mutace ukrajinština – Zlín, Štefánikova 167 – I. Patro.
21. 3. 2023 v 15:30 hod- jazyková mutace ukrajinština – Valašské Meziříčí, Nábřeží 268, Veřejná Knihovna VM.
28. 3. 2023 v 15:30 hod- jazyková mutace mongolština – Zlín, Štefánikova 167 – I. Patro.
30. 3. 2023 v 15:30 hod- jazyková mutace ukrajinština – Valašské Meziříčí, Nábřeží 268, Veřejná Knihovna VM.
Pokud jste zaměstnavatel a potřebujete uspořádat povinný adaptační kurz pro větší skupinu cizinců, napište na email: aikzlin@suz.cz
OSTATNÍ
Ve spolupráci s Městskou knihovnou Valašské Meziříčí nadále funguje kontaktní místo CPIC v pravidelném čase – každou středu od 14.00 do 17.00 hodin. Určeno je zejména pro cizince, kteří potřebují pomoci nebo poradit.
Zlínský kraj spustí letos v březnu nový projekt, cílený na podporu duševního zdraví v rodinách. Poradenské a krizové centrum Zlín nově provozuje tuto aktivizační službu v prostorách zlínského divadla a také v Uherském Hradišti na adrese Protzkarova 51. Realizace projektu je naplánována na období březen 2023 až květen 2025.
Zlínský orel zajišťuje adaptační skupinu pro ukrajinské děti od tří do šesti let. Program, jehož součástí je i výuka češtiny, bude v dubnu slavit rok od zahájení své činnosti.
Zaměstnanci se svými klienty ze střediska Labyrint a Klíček Oblastní charity Uherské Hradiště se zapojí do výroby zákopových svíček pro Ukrajinu. 140 nových plechovek a papírový karton, který nahrazuje knoty dodá majitel Kartuziánského nakladatelství Jiří Brauner z Brna. Do plechovky se nejdříve stočí nařezaný silný karton, poté se zapíchnou až ke dnu plechovky tři pásky papíru na výšku, které slouží jako knotky. Na závěr se papír v plechovce zalije roztavených voskem. Hotové svíčky váží 300 gramů, vydrží hořet čtyři až šest hodin a udělají dost velký plamen, aby se teplota v krytu zvýšila o několik stupňů. Vojáci si na nich ale mohou ohřát také jídlo a slouží k vysoušení vlhkosti. Dárci mohou zbytky svíček a vosku přinášet do sídla Charity Uherské Hradiště na Velehradské třídě 247.
Z výnosu letošní Tříkrálové sbírky pořídila Charita Uherské Hradiště a ve spolupráci s ukrajinským Červeným křížem odeslala na Ukrajinu do města Bílá Cerkev prvních deset chodítek, která budou sloužit lidem se sníženou mobilitou způsobenou válkou.
V průběhu měsíce ledna a února se rozběhl pilotní projekt Podpora zdravotně znevýhodněných osob s dočasnou ochranou. Projekt je určen zejména pro ty, jejichž zdravotní omezení jim nedovoluje pracovat a v blízké době se nechystají vrátit se zpět na Ukrajinu. Realizátorem projektu je organizace Amiga, která vznikla v roce 2010 a věnuje se efektivní integraci migrantů v rámci České republiky. Aktuálně se mimo jiné zaměřuje na psychologickou podporu pro občany z Ukrajiny.